CS / EN
05.08.2004

Ano, v horku mohou utéci

Zejména v tropickém počasí mohou terarijně chovaní živočiši uniknout svému chovateli. Teplomilní živočichové plní energie díky teplému letnímu počasí mohou kvůli nepozornosti svých majitelů lépe uniknout a i v přírodě obstát.

V minulosti došlo k únikům aligátora, hmyzu i plazů. Každý zodpovědný chovatel či majitel živočicha, který by mohl být spoluobčanům nebezpečný, by si měl uvědomit, že čím dříve začne lapat uprchlého svěřence, tím spíše předejde možným problémům.

Uprchlá pakobylka zajisté nikomu neuškodí, maximálně poplaší důchodce na lavičce, ale jedovatý pavouk, či větší aligátor anebo jedovatý plaz, to už je „jiná káva“.

Nejen chovatel, či majitel psa, ale i ten, kdo vlastní jakékoli zvíře, je za jeho činy plně zodpovědný, tj. i za škody zvířetem způsobené. Navíc chovatelé cizokrajných zvířat, která jsou ve smyslu zákona označena za „nebezpečná“ (z hlediska rizik vyplývajících při jejich chovu) a dále vyjmenovaných zvířat, která jsou chráněna zákonem či mezinárodními úmluvami (CITES), musejí tato zvířata nahlásit na místně příslušné krajské veterinární správě. Ta stanoví a popřípadě zkontroluje podmínky, za jakých jsou tato zvířata chována. Takováto evidence může být i pomůckou při pátrání po uprchlých jedincích.

Praxe je tedy taková, že Státní veterinární správa ( resp. místně příslušná krajská veterinární správa) povoluje a kontroluje chovy nebezpečných druhů zvířat (jsou vyjmenované ve vyhlášce č. 75/1996 Sb.). Kontroly v každém takovém chovu se provádějí jednou ročně, povolení se vydává na 3 roky, může být na žádost prodlouženo, ale při nesplnění podmínek chovu se může neudělit, změnit nebo odejmout. Chovatel je povinen do 30 dnů orgánům veterinární správy nahlásit změnu podmínek, za nichž bylo povolení vydáno.

Pochopitelně, že kdo tato ustanovení zákona nesplní, vystavuje se postihu, což znamená pokutu do výše patnácti tisíc korun.

Ve světle případů, kdy se objeví neznámý hmyz či plaz v blízkosti lidí a zejména dětí, není dobré brát ustanovení zákona na lehkou váhu a je třeba apelovat na zodpovědnost chovatelů.

Odkaz na původní článek