Samozřejmě, že pohraniční veterinární stanice v Praze Ruzyni je otevřená všem, kdo přicházejí na území ČR a tudíž i EU se správně vyplněnými osvědčeními při dovozu veterinárního zboží.
V případě, že chybí odpovídající veterinární osvědčení, je zásilka či živé zvíře odesláno zpět. Například letos za první pololetí byl pro nedostatky ve veterinárním osvědčení odeslán zpět jeden pes do USA a dva do Srbska a do Černé Hory, kteří zase neměli předepsané sérologické vyšetření na vzteklinu. Stejně tak naši veterinární inspektoři v Ruzyni vrátili do Bulharska zpět 10 000 mláďat vodních želv. Za prvé byly deklarovány jako jiný druh (Chrysema concina, ve skutečnosti šlo o Trachemys scripta elegans), za druhé zásilku neprovázelo předepsané veterinární osvědčení a navíc se tento druh na základě nařízení Evropské komise ani do EU dovážet nesmí.
Celkem bylo za první pololetí odbaveno 198 zásilek živých zvířat, z nichž zmíněné 4 byly vráceny. Pro představu lze uvést, že 143 zásilek byly akvarijní rybky a 34 plazi a obojživelníci, ostatní pak různí drobní pěvci, papoušci, psi a kočky, ale také zvířata pro zoo, jako například kočka rybářská, tamarín anebo jeřáb.
Pokud šlo o produkty živočišného původu, tak za půl roku odbavili naši pracovníci v Ruzyni 158 zásilek, z nichž 6 odmítli z důvodu chybějícího veterinárního osvědčení – šlo o tzv. produkty rybolovu, tedy převážně o ryby a korýše, a to z Argentiny, Jižní Korey, Nového Zélandu a Vietnamu.
Nejvíce veterinárních zásilek bylo odbaveno z Kanady, celkem 45 a šlo o humry a pak z USA, 36 zásilek, šlo o býčí sperma.
V současné době pak inspektoři naší jediné pohraniční veterinární stanice věnují zvýšenou pozornost zejména ptákům, a to v souvislosti s rizikem zavlečení aviární influenzy na území EU. Nic „od peří“ nesmí být ze zemí s výskytem ptačí chřipky (tj. nejnověji z Ruska a Kazachstánu) v souladu s rozhodnutím Evropské komise na území Unie propuštěno.