Téměř rutinní hlášení každý měsíc o BSE by skoro mohlo začít: „Během mé služby žádná další kráva nezešílela“. Ano, je tomu tak, stále platí, že u nás bylo zjištěno pět pozitivních případů nemoci šílených krav, neboli nemoci odborně zvané bovinní spongiformní encefalopatie – BSE.
Od počátku roku 2001 bylo do konce letošního července u nás vyšetřeno již 414 428 kusů skotu. Toto náročné vyšetřování je nezbytné z několika důvodů. První je ten, aby měl zákazník jistotu, že se do tržní sítě nemůže dostat nic závadného a že se tudíž nemůže nakazit novou variantou Cretzfeldt Jakobovy nemoci. A druhý je ten, že je třeba vyšetřovat proto, aby bylo možné zdůvodnit, až dozraje doba proč skončit. K tomu však bude moci dojít, až od posledního zjištěného případu uplyne několik let. Zatím se vědecké kapacity na tomto termínu nedohodly. Jakmile o něm na základě odborných doporučení příslušných výborů Evropská komise rozhodne, Státní veterinární správa ČR bude toto rozhodnutí pochopitelně akceptovat a bude závazné i pro naši republiku.
Podle zkušeností z ostatní Evropy, zejména z Velké Británie, lze říci, že nová varianta Creutzfeldt Jakobovy nemoci je opravdu zákeřná, přičemž ona zákeřnost spočívá právě v dlouhé inkubační době a také v tom, že nemusí onemocnět každý, kdo by se s tzv. infekčním prionem dostal do kontaktu. Zákeřné je též to, že postihla dosud jen mladé lidi, tudíž občasné spekulace o tom, že ten a ten starší člověk zemřel na novou variantu CJD jsou liché.
Malá četnost výskytu nemoci šílených krav v ČR dává naději, že pokud vůbec, tak lze očekávat pouze sporadický výskyt, který by s přibývajícím časem mohl polevovat.