Hodně. Nemoc šílených krav má s ptačí chřipkou společného opravdu hodně. Především paniku, která byla v obou případech vyvolána obavami z ohrožení zdraví lidí.
Přitom současná forma ptačí chřipky (aviární influenzy) neohrožuje člověka tak zákeřně, jak se mnohdy uvádí, ale je na místě obava ze zmutování na virus, který by byl mnohem nebezpečnější než dosavadní typy „lidské chřipky“. Kdy k tomu dojde a dojde-li vůbec, to dnes nikdo nedokáže říci.
Ale aby bylo jasné, že státní veterinární dozor nenechává žádné riziko potenciálně ohrožující člověka bez pozornosti, uvádíme, za leden a únor bylo na BSE vyšetřeno již 29 870 krav, od roku 2001 bylo u nás celkem vyšetřeno 901 637 kusů skotu. Na toto množství bylo 24 nemocných, letos zatím jeden případ.
A na ptačí chřipku se v Národní referenční laboratoři pro tuto chorobu ve Státním veterinárním ústavu v Praze vyšetřilo již 662 uhynulých volně žijících ptáků a 140 kusů drůbeže. Zatím žádný pták v Čechách, na Moravě, ani ve Slezsku neuhynul na ptačí chřipku.