Evropská unie se zatím úspěšně brání ptačí chřipce díky přísným zákazům dovozů drůbeže, živých ptáků, násadových vajec a tepelně neopracovaných výrobků z drůbežího masa ze zemí, kde se toto nebezpečné onemocnění ptáků vyskytlo.
Platí to i pro naši republiku. Nicméně ptačí chřipku, neboli aviární influenzu, nebere Státní veterinární správa ČR na lehkou váhu. U nás člověka přímo toto onemocnění neohrožuje. Sice může výjimečně onemocnět člověk a dokonce může i zemřít, jedině však v případě, je-li vystaven masivnímu ataku chřipkových virů, čehož jsme svědky například v jihovýchodní Asii.
To, čeho se všichni obávají – vytvoření nového viru, který by byl přenosný nejen z ptáků na lidi, ale především z člověka na člověka – dosud nedošlo. I z tohoto důvodu, aby se tato možnost eliminovala, se likviduje v místě výskytu všechna nemocná drůbež.
V Evropě se naposledy vysoce patogenní ptačí chřipka vyskytla před několika lety, a to naposledy v zimě 2002 v severní Itálii a v roce 2003 zjara v Holandsku, Belgii a v některých přilehlých spolkových zemích Německa. V Holandsku zemřel jeden člověk, veterinární lékař, který se podílel na likvidaci této nákazy. V ČR dosud nebyla ptačí chřipka nikdy zjištěna.
Nicméně Státní veterinární správa ČR (i hygienická služba) má v současnosti připravený pohotovostní plán, pro případ vzniku epidemie. V případě výskytu by bylo nutné nemocná zvířata likvidovat. Lidem by byly podávány účinné léky a po vytvoření vakciny by byli vakcinováni.