29. 10. 2024
Státní veterinární správa (SVS) reaguje na vývoj nákazové situace u katarální horečky ovcí (KHO) a s platností od 30. 10. 2024 rozšiřuje pásmo na celé území České republiky. To znamená, že od zítřka ČR oficiálně ztratí status členského státu prostého KHO. Dnes k popsaným změnám SVS vydává nová celostátní mimořádná veterinární opatření (MVO), která vejdou v účinnost od 30. 10. 2024. MVO budou nově stanovovat pouze podmínky k vakcinaci zvířat v ČR. Přemísťování zvířat vnímavých ke KHO v rámci České republiky nebude omezeno s výjimkou přemístění z ohniska. Přemísťování zvířat mimo ČR se bude řídit platnou evropskou legislativou.
V uplynulém týdnu přibylo v České republice celkem devět nových ohnisek katarální horečky ovcí (čtyři z nich v Plzeňském, dvě ve Středočeském, po jednom v Ústeckém, Jihočeském kraji a na Vysočině). V nových ohniscích se nachází téměř 1 000 kusů skotu. Na všech hospodářstvích byla přijata opatření s cílem zabránit šíření nákazy. V České republice je aktuálně 67 ohnisek katarální horečky ovcí. V nich se nachází téměř 9 000 zvířat.
22. 10. 2024
Během minulého týdne přibyla v České republice čtyři nová ohniska katarální horečky ovcí (tři v Libereckém a jedno v Jihočeském kraji). V nových ohniscích se nachází 170 kusů skotu a osm ovcí. Na všech hospodářstvích byla přijata opatření s cílem zabránit šíření nákazy. Zároveň zůstávají v platnosti celostátní opatření. V České republice je aktuálně 58 ohnisek katarální horečky ovcí. V nich se nachází téměř 8 000 zvířat.
15. 10. 2024
V uplynulém týdnu přibylo v České republice celkem devět nových ohnisek katarální horečky ovcí (šest z nich v Ústeckém, dvě v Plzeňském a jedno v Jihočeském kraj). V nových ohniscích se nachází bezmála 800 kusů skotu. Na všech hospodářstvích byla přijata opatření s cílem zabránit šíření nákazy. Zároveň zůstávají v platnosti aktualizovaná celostátní opatření. V České republice je aktuálně 54 ohnisek katarální horečky ovcí. V nich se nachází téměř 7 700 zvířat.
Státní veterinární správa v reakci na vývoj nákazové situace rozšiřuje pásmo kolem ohnisek katarální horečky ovcí o tři zbývající okresy Královéhradeckého kraje (okresy Trutnov, Náchod, Rychnov nad Kněžnou). SVS zároveň aktualizovala související mimořádná veterinární opatření. Více v tiskové zprávě.
7. 10. 2024
V uplynulém týdnu přibylo v České republice celkem 17 nových ohnisek katarální horečky ovcí (devět z nich v Karlovarském kraji, čtyři v Libereckém kraji, tři v Plzeňském a jedno v Ústeckém kraj). V nových ohniscích se nachází celkem více než 4 000 kusů skotu. Na všech hospodářstvích byla přijata opatření s cílem zabránit šíření nákazy. Zároveň zůstávají v platnosti aktualizovaná celostátní opatření. V České republice je aktuálně 45 ohnisek katarální horečky ovcí. V nich se nachází bezmála 6 900 zvířat.
30. 9. 2024
V uplynulém týdnu přibyla v České republice tři nová ohniska katarální horečky ovcí, z toho dvě v Libereckém a jedno v Ústeckém kraji. Konkrétně se jedná o chov více než 130 ovcí a koz v Bílém Kostele nad Nisou na Liberecku, chov 13 koz a dvou krav v Horní Chrastavě (také na Liberecku) a farmu se 110 kusy skotu ve Velkém Šenově na Děčínsku. Na všech hospodářstvích byla přijata opatření s cílem zabránit šíření nákazy. Zároveň zůstávají v platnosti aktualizovaná celostátní opatření. V České republice je aktuálně 28 ohnisek katarální horečky ovcí. V nich se nachází více než 2700 zvířat.
24. 9. 2024
V uplynulých dnech byla katarální horečka postupně potvrzena v dalších deseti chovech. Šest z nových ohnisek se nachází na území Ústeckého kraje, tři v Libereckém kraji a jedno v kraji Karlovarském.
Nákaza byla potvrzena v chovu zhruba pěti desítek kusů skotu v Hoře Svaté Kateřiny na Mostecku, dále ve dvou spolu propojených hospodářstvích s celkem zhruba třiceti kusy skotu v Dolních Habarticích na Děčínsku. Ve stejném okrese, konkrétně v chovu devíti ovcí v Srbské Kamenici, se nachází čtvrté z nových ohnisek v Ústeckém kraji. Nejnovější dvě ohniska v Ústeckém kraji jsou v Meziříčí na Chomutovsku v chovu s 60 kusy skotu a ve vesnici Krásný Dvoreček (součásti obce Rokle) na Chomutovsku, v tomto chovu se nachází pět desítek krav.
Katarální horečku potvrdilo vyšetření také v chovu skotu, ovcí a koz (celkem cca 50 ks) ve Frýdlantu v Libereckém kraji, v chovu více než tří desítek ovcí a krav v Lučanech nad Nisou v Libereckém kraji a také u chovatele z Oldřichova v Hájích na Liberecku. V tomto chovu se nacházelo 10 ovcí a tři kozy.
Poslední ohnisko se nachází v chovu více než šesti desítek ovcí v obci Velký Luh na Chebsku v Karlovarském kraji. Na všech hospodářstvích byla přijata opatření s cílem zabránit šíření nákazy. Zároveň zůstávají v platnosti aktualizovaná celostátní opatření. V České republice je aktuálně 25 ohnisek katarální horečky ovcí.
20. 9. 2024
Sátní veterinární správa (SVS) dnes v reakci na vývoj nákazové situace rozšiřuje pásmo kolem ohnisek katarální horečky ovcí (KHO) dále na východ o dalších 13 okresů. Dle dnes vydaných aktualizovaných mimořádných veterinárních opatření (MVO) v těchto okresech budou platit obdobná pravidla jako v již dříve do pásma zařazených oblastech. Aktualizovaná MVO nově umožňují chovatelům dobrovolnou vakcinaci proti aktuálnímu sérotypu KHO. Cílem opatření je snížit riziko šíření nákazy do dalších chovů. Více v tiskové zprávě.
17. 9. 2024
V uplynulých dnech byla katarální horečka ovcí potvrzena u sedmi dalších chovatelů v České republice. V Pořadí deváté letošní ohnisko se nachází u chovatele ovcí ve Svaté Barboře na Rokycansku. Jedná se o kontaktní hospodářství k již potvrzenému ohnisku ve stejné obci. Šest ohnisek se nachází v Karlovarském kraji. Konkrétně se jedná o dvě propojená hospodářství s chovem ovcí v osadě Smolná na Sokolovsku. Další čtyři chovy skotu, ovcí a koz, v nichž byla nákaza potvrzena, se nacházejí ve vesnici Ležnice na Sokolovsku. Na všech hospodářstvích byla přijata opatření s cílem zabránit šíření nákazy. V České republice je aktuálně 15 ohnisek katarální horečky ovcí.
13. 9. 2024
Byla potvrzena tři nová ohniska katarální horečky ovcí (KHO). Dvě nová ohniska se nacházejí v Ústeckém kraji v obcích Petrohrad a Deštnice na Lounsku. Třetí se objevilo v Plzeňském kraji v osadě Svatá Barbora, která je součástí města Radnice na Rokycansku. Nákaza byla odhalena v rámci rozšířeného monitoringu s odběrem vzorků v chovech, který je reakcí na vývoj nákazové situaci. Ani v jednom z monitorovaných chovů nevykazovala zvířata klinické příznaky nákazy.
Mezi hospodářstvími v Petrohradu a Deštnici došlo k přesunu jednoho kusu skotu, který se posléze potvrdil jako pozitivní na katarální horečku ovcí. Z tohoto důvodu bylo nutné vyhlásit ohniska na obou místech, v nichž se nakažené zvíře pohybovalo. V hospodářství v Petrohradu se v současnosti nachází přibližně 170 kusů skotu a v chovu v obci Deštnice je cca 120 kusů skotu. V uvedených dvou ohniscích na Lounsku již byla vyhlášena mimořádná veterinární opatření.
V hospodářství na Rokycansku se nachází 5 kusů skotu a 19 ovcí. Nákaza zde byla potvrzena u jednoho kusu skotu. Také v tomto ohnisku budou během dneška vyhlášena mimořádná veterinární opatření s cílem snížit riziko šíření nákazy do jiných chovů a zákazem přemísťovat zvířata z ohnisek nákazy na jiná hospodářství. V České republice je aktuálně osm ohnisek katarální horečky ovcí.
10. 9. 2024
Státní veterinární správa (SVS) dnes v reakci na aktuální výskyt katarální horečky ovcí (KHO) v chovech v Karlovarském a Ústeckém kraji vytýčila pásmo kolem ohnisek KHO (oblast o poloměru 150 km kolem každého ohniska) a v něm přijala mimořádná veterinární opatření s cílem snížit riziko šíření nákazy. Opatření se týkají především chovatelů hospodářských zvířat vnímavých k nákaze tedy ovcí, koz a skotu, ale také přepravců hospodářských zvířat. Opatření spočívají zejména ve výrazném zpřísnění pravidel pro přemísťování zvířat mimo pásmo.
9. 9. 2024
V České republice byla potvrzena tři nová ohniska katarální horečky ovcí. Jedná se o dvě hospodářství téhož chovatele v Bublavě a Kameni (části města Kraslice) na Sokolovsku v Karlovarském kraji. Na hospodářstvích se nachází bezmála 300 ovcí. Chovatel nahlásil klinické příznaky u velké části stáda. Až u poloviny ovcí bylo pozorováno ztížené dýchání, u desetiny stáda pak otok hlavy a zvýšené slinění. Některé kusy trpěly apatií či zvýšenou teplotou. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu v Jihlavě dnes potvrdilo na obou hospodářstvích katarální horečku ovcí. Třetí nové ohnisko bylo potvrzeno v chovu v Kojetíně (části obce Radonice) na Chomutovsku v Ústeckém kraji. V chovu se nachází 13 ovcí a šest koz. Nákaza byla potvrzena u jedné ovce vykazující klinické příznaky. Krajská veterinární správa na hospodářstvích přijala opatření s cílem snížit riziko šíření nákazy do jiných chovů, mimo jiné zakázala přemísťovat zvířata z ohnisek nákazy na jiná hospodářství. V České republice je aktuálně pět ohnisek katarální horečky ovcí.
6. 9. 2024
Druhé ohnisko katarální horečky ovcí (bluetongue) v České republice bylo potvrzeno v chovu ovcí a skotu v obci Šindelová na Sokolovsku. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu v Jihlavě dnes prokázalo nákazu u čtyř ovcí, které vykazovaly příznaky typické pro onemocnění. Krajská veterinární správa na hospodářství přijala opatření s cílem snížit riziko šíření nákazy do jiných chovů, mimo jiné zakázala přemísťovat zvířata z ohniska nákazy na jiná hospodářství. V chovu se nachází více než 160 ovcí a 130 kusů skotu. Nové ohnisko se nachází zhruba pět kilometrů od prvního ohniska v Jindřichovicích.
6. 9. 2024
V České republice byl po patnácti letech potvrzen výskyt katarální horečky ovcí (bluetongue). Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Jihlava potvrdilo nákazu u plemenného berana chovaného na farmě v Jindřichovicích na Sokolovsku. Zvíře vykazovalo typické příznaky nákazy. Jedná se o první případ katarální horečky ovcí (KHO) na území ČR po patnácti letech. Nákaza není přenosná na člověka. Více v tiskové zprávě.