CS / EN
08.08.2003

Kdo zaspal, utrpí škodu

Opravdu se ukazuje, že celá řada potravinářských zpracovatelských provozů do konce roku ukončí svou činnost, a to zejména těch, které nejsou „ani velké ani malé“. Tyto provozy v mnoha případech špatně odhadly časový harmonogram prací, jsou to ty podniky a provozy, které hodlaly s pomocí například programu SAPARD dosáhnout splnění podmínek pro provozy s velkou kapacitou, aby se mohlysvými výrobky bez problémů účastnit společného EU trhu.

Tyto nedostatky a potíže zjišťují kontroly, které průběžně konají orgány státního veterinárního dozoru a zjistily to obdobně i poslední mise zBruselu, zejména poslední mise z Generálního ředitelství Zdraví a ochrana spotřebitele (DG SANCO), která dlela v ČR předposlední týden v červenci. Tato inspekce sice kladně hodnotila, že ve všech prováděcích vyhláškách k veterinárnímu zákonu jsou podrobně stanoveny podmínky pro schvalování podniků, upozornila však na běžící čas a na nutnost přijímání a naplňování legislativy urychlit. Vyjádřila též obavy, že se v mnoha případech napnuté plány podnikům nepodaří naplnit.

Problémy mají podniky s provozy na hranici mezi malou a velkou kapacitou, které si vytýčily dosáhnout standardů pro ty s velkou kapacitou, tj. těch, kteří jsou oprávněni se zúčastnit komunitárního trhu. Podle Milana Maleny, vedoucího hygienického oboru Státní veterinární správy ČR se jednoznačně projevilo to, že si tyto problematické podniky s problematickými provozy dobře termínově nenačasovali vyřízení žádostí o čerpání financí z programu SAPARD za účelem dosažení těchto vyšších standardů. Termíny, které dozorovým orgánům předkládají, jsou mnohdy nereálné a ve vztahu k nové veterinární legislativě doslova šibeniční.

Výsledek tedy může být ten, že podniky, které nebudou moci podle § 22 novelizovaného veterinárního zákona (č. 131/2003) dostat od krajských veterinárních správ schválení do 31. 12. 2003 a budou tak muset ukončit svou činnost. Samozřejmě, že nebudou muset zaniknout a budou moci dále investovat, ale nebude možné, aby dále vyráběly a své výrobky uváděly do tržní sítě. Je zde tedy možnost nadále pokračovat v investicích, ale s tím, že práce nebudou možné „za provozu“, což je zajistépro podnikatele velmi nevýhodné.Na úskalí spojená s nutnými úpravami zpracovatelských provozů, aby splňovaly náročné hygienické, ale zejména technologické požadavky vyplývající z transponované EU legislativy, Státní veterinární správa ČR upozorňuje systematicky již od roku 1999. Nyní toto v podstatě poslední varování zní – více času než do konce roku není a další výjimky, kromě těch provozů, kterévyužívají dojednaného přechodného období, nebudou možné.

Odkaz na původní článek