Lidé se mohou bránit při výletu do jarní přírody před klíšťaty nějakým speciálním ochranným sprejem, a samozřejmě je vhodné se nechat včas proti klíšťové encefalitidě očkovat. Na lymeskou boreliózu zatím očkování existuje jen pro zvířata. Vakcína pro lidi se připravuje, v polovině letošního roku by měly být hotové ověřovací testy. Pro představu v loňském roce bylo evidováno u lidí něco přes 500 případů klíšťové encefalitidy a přes 3 000 případů boreliózy.
Kdo chová psa nebo kočku, též dobře ví, že s teplým jarem musí počítat s takovou nepříjemností, jako je klíště nebo blecha v kožichu. I pro zvířata však existuje účinná ochrana. Lepší než doma kožich pročesávat, je použít ochranného spreje proti ektoparazitům (tj. vnějším parazitům, jako jsou blechy nebo klíšťata). Jelikož ale leckterá kočka nebo pes nesnáší syčení spreje, lze doporučit aplikovat stejný prostředek formou kapek v oblasti krku, blíž kohoutku, kam si zvíře jazykem nedosáhne. Toto opatření je účinné až tři měsíce, avšak prostředek musí předepsat veterinární lékař. Existují také parazity odpuzující obojky.
Je také možné nechat psa či kočku vakcinovat.
Při aplikaci spreje je odpuzovací efekt okamžitý, při „kápnutí“ do kožichu je účinnost tak do tří dnů. Při vakcinaci proti borelióze nastává účinek nejdříve po dvou týdnech.
Každopádně není dobré brát riziko onemocnění prostřednictvím klíšťat na lehkou váhu. Při případném odstraňování „zakouslého“ klíštěte je třeba si uvědomit, že virus encefalitidy je ve slinách, tudíž je vhodné po odstranění ranku povrchově desinfikovat. A bakterie borelie je zase u klíštěte ve střevech, tedy je při vytahování nedusit olejem nebo máslem, aby obsah trávicího ústrojí do rány nezvrátilo, tedy klíště vyviklat, a nejlépe je použít speciální pinzety.
Pokud se na místě „zakousnutí“ klíštěte objeví jakékoli zarudnutí, otok nebo se projeví zvýšená bolestivost, je třeba vyhledat pomoc lékaře. A to platí jak pro lidi, tak pro zvířata.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR