Dokážete rozeznat, zda inzerovaný pes pochází od spolehlivých chovatelů? Rozpoznáte podvodné jednání nebo chov v nevhodných podmínkách?
Vyzkoušejte si své znalosti v kvízu, který má 9 otázek a zabere vám jen pár minut času.
VÁŠ VÝSLEDEK
Nepodařilo se vám zodpovědět všechny otázky správně.
Více informací o problematice se můžete dozvědět zde.
Zkusit kvíz znovu?
Otázka 1: Které místo je nejvhodnější pro odběr štěněte?
Zákon na ochranu zvířat proti týrání zakazuje prodej nebo předání psa novému majiteli na veřejném prostranství a v obchodě se zvířaty. Výjimka se týká veřejného vystoupení zvířat. Dobrý chovatel nebude mít problém ukázat vám prostředí, ve kterém štěňata vyrůstala. Takové místo by mělo být čisté a bez zápachu. Určitě nepřebírejte štěně na parkovišti, u benzínové pumpy a podobně.
Otázka 2: Které štěně na obrázku je podle vás ve vhodném věku k odběru?
Minimální věk pro odběr štěňat od feny je 50 dnů.
Při odběru štěněte vždy důkladně prohlédněte, zda nemá patrný výtok z očí nebo nosu, nafouklé břicho, známky vnějších parazitů, slepenou nebo špinavou srst, či zapáchá. Sledujte jeho chování, zda se pohybuje nebo naopak pohyb odmítá. Štěně by mělo být přirozeně aktivní a hravé.
Otázka 3: Který z následujících výroků uvedený v inzerátu je podezřelý?
Zodpovědnému chovateli na štěňatech záleží, s výběrem nových majitelů si dá načas a štěňat se nechce zbavit co nejdříve za účelem zisku.
Miniaturní verze plemen neexistují, vždy si o plemeni zjistěte předem co nejvíce informací, například na webu Českomoravské kynologické unie, kde je možné dohledat i standardy jednotlivých plemen.
I při koupi křížence zbystřete, pokud je štěně například nápadně malé, může se jednat o vadu, která je prezentována jako přednost
Vymiňte si prohlídku u veterinárního lékaře a v případě nevhodného nálezu od smlouvy odstupte.
Otázka 4: Co je vhodné prověřit před koupí štěněte na inzertních serverech?
Nepoctiví chovatelé často nabízejí velké množství psů na různých inzertních serverech. Nezřídka mění jméno, ale číslo po určitou dobu zůstává stejné. Je proto vhodné vyhledat si tyto údaje přes vyhledávač či na dalších inzertních serverech. Zároveň prozkoumat internetové diskuse, zda není daný chovatel již někde negativně hodnocen.
Otázka 5: Kterou instituci je vhodné oslovit, pokud chci získat informace o plemeni a chovatelích?
Informace o vybraném plemeni a jeho chovatelích vám poskytne příslušný klub chovatelů nebo Českomoravská kynologická unie.
Otázka 6: Na kterém obrázku je vyobrazený průkaz původu?
Průkaz původu psa vydaný ČMKU bude vždy opatřen logem, je také chráněn dalšími prvky (hologram, apod.). ČMKU je organizace zastřešující chov psů v České republice a je členem mezinárodní kynologické organizace FCI. V případě, že vám nabízené štěně bude mít jiný průkaz původu, je zapotřebí, mít se na pozoru.
Pas zvířete v zájmovém chovu je nutností, pokud chcete cestovat se zvířetem do zahraničí, současně slouží jako očkovací průkaz.
Žlutý průkaz na obrázku je pouze očkovací průkaz, očkovací průkazy mají mnoho podob, tato je často mylně zaměňována majiteli za pas zvířete v zájmovém chovu.
Otázka 7: Které dokumenty by měl chovatel při odběru předat novému majiteli?
Zvíře musí být před odchodem k novému majiteli označeno mikročipem, trvejte také na uzavření kupní smlouvy se všemi platnými náležitostmi (osobní údaje, kontaktní údaje, údaje o zvířeti atd.). Požadujte doklad o provedené aplikaci mikročipu zvířete (pas nebo očkovací průkaz). Běžná praxe je pravidelné odčervení a první dávka očkování dalších infekčních onemocnění psů, zákonem povinné očkování je pouze na vzteklinu, které musí být provedeno od 3 do 6 měsíců stáří zvířete. Pokud jde o zvíře s průkazem původu, může se stát, že průkaz původu v době odběru ještě není vydán a bývá novému majiteli dodán dodatečně, což by bylo dobré mít ošetřeno ve smlouvě.
Sdružení právnických nebo fyzických osob, která se zabývají chovem zvířat, a chovatelé, kteří jsou jejich členy, podnikatelé, kteří se v rámci podnikatelské činnosti zabývají chovem zvířat, případně jiné osoby, které se zabývají chovem zvířat za účelem dosažení zisku, nebo chovatelé, kteří chovají 3 a více fen psa, jsou při prodeji nebo darování štěněte ve věku do 6 měsíců povinni vydat při převodu každého štěněte novému chovateli kopii evidenčního listu vrhu štěňat s uvedením konkrétního převáděného štěněte nebo jiný dokument, který ve vztahu k převáděnému štěněti obsahuje požadované informace stanovené v zákoně na ochranu zvířat proti týrání.
Otázka 8: Z jakého důvodu se některým štěňatům z vrhu nesmí vydat průkaz původu?
V chovu psů s průkazem původu musí rodiče štěňat splnit podmínky stanovené chovatelským klubem daného plemene. Chovatel poté musí administrativně zajistit vydání průkazu původu. Pokud jsou všechny náležitosti splněny, všem štěňatům je vydán průkaz původu a to i v případě, že vykazují nedostatky.
Otázka 9: Co zaručuje průkaz původu psa?
Průkaz původu dokládá, že je pes potomkem daných rodičů, kteří museli splnit určité podmínky (fyzické, zdravotní, povahové atd.), aby byli uznáni jako chovní. Tvrzení, že pes je čistokrevný, není bez průkazu původu možné ověřit nebo jen s dalšími náklady (např. genetickým testem). Průkaz původu vás žádným způsobem nezavazuje k navštěvování psích výstav.