CS / EN
03.04.2007

Malovaná vejce rychle sníst

Tradice velikonoční pomlázky je, jak se ukazuje, stále živá. Vejce symbolizují nový život, vzkříšení, proměnu do jiné dimenze. Darovat vejce, to znamená podílet se jakýmsi archaickým způsobem na tajemství vzniku nového života.

Ovšem vejce jsou i potravinou a na jako takové je třeba i pohlížet. Je vhodné si při této příležitosti zopakovat, jak se označují čerstvá vejce a „jak dlouho vydrží“. Kromě běžně používaného označování jakostních tříd vajec EXTRA A, A a B, se používá čísel. Ta mohou být zajímavá pro zákazníka tím, že první znamená, z jakého chovu vejce pochází. Takže, je-li první jednička, pochází vejce od slepic chovaných ve volném výběhu, dvojka značí nosnice z halového chovu, trojka z klecového a je-li první nula, tak jde o slepice z chovu ekologického. Další čísla na vejcích pak udávají, na základě vyhlášky č. 264/2003 Sb., registrační kód státu a poslední čtyřčíslí je registrační číslo hospodářství.

Vejce třídy A nebo mytá vejce mají minimální dobu trvanlivosti nejvíce 28 dní po snášce. Na obalech mytých vajec musí být pro spotřebitele tato skutečnost vyznačena. Vejce extra A mají minimální trvanlivost 7 dní a jsou označená páskou nebo štítkem (označené slovem „extra“), pásek nebo štítek se musí nejpozději sedmý den po zabalení odstranit a zničit. Vejce třídy B jsou vejce tzv. výrobní, nesplňující požadavky pro vejce třídy A, se kterými se v obchodě není možné setkat. Používají se například na výrobu melanže nebo ve farmaceutickém průmyslu.

Všechna čerstvá vejce se musejí uchovávat v teplotách pod 18 °C, a nad 5 °C.

Vejce prodávaná v tržnici, na tržišti nebo do místní maloobchodní prodejny musí být též označena stanoveným způsobem. Za místní maloobchodní prodejnu se v této souvislosti považuje maloobchodní prodejna v obci, v níž prodejna sídlí, zpravidla nejblíže hospodářství chovatele.

A jakou má minimální trvanlivost vařené (i obarvené) vejce? Vzhledem k tomu, že vařená a barvená vejce jsou považována za vaječný výrobek nebo výrobek z vajec, stanovuje jejich minimální dobu trvanlivosti a podmínky skladování v souladu s § 6 zákona o potravinách (č. 110/1997 Sb.) sám výrobce, který garantuje i jejich jakost a zdravotní nezávadnost po celou dobu minimální trvanlivosti.

Zhruba lze říci, že je-li vejce dostatečně provařeno a je skladováno při 5 až 10 °C, je bez problémů použitelné deset dní. Je třeba si uvědomit, že vařená vejce jsou potravinou určenou k přímé spotřebě, jejíž obal (skořápka) je částečně prostupný pro různé nežádoucí mikroorganismy či plísně, které mohou při nevhodném uložení nepříznivě ovlivnit jejich zdravotní nezávadnost a zkrátit dobu minimální trvanlivosti. Pozor tedy například na pokojovou teplotu! Pak lze doporučit sníst vejce opravdu, co nejdříve!

Veselé Velikonoce a bohatou pomlázku!

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Odkaz na původní článek