CS / EN
17.01.2007

Mráz tiplíky zatím „nespálil“

Letošní zatím stále teplá zima vyvádí z míry pozorovatele živočichů – včely se proletují, myši projevují z našeho pohledu nežádoucí aktivitu a bohužel jsou i nadále aktivní tiplíci, kteří mohou přenášet bluetongue – katarální horečku ovcí.

Tiplíci jsou totiž hmyzem sajícím krev a přenášejí katarální horečku ovcí. V naší republice sice zatím toto onemocnění zjištěno nebylo, ale s pohledem například na poslední nahlášené ohnisko v sousedním Německu, v Dolním Sasku (tj. blíže moři) dne 9. ledna, je na místě být ve střehu.

Za normálních podmínek v zimě aktivity tiplíka (Culicoides imicola) pochopitelně „uhasínají“, ale nyní se zdá, že mráz zatím tiplíkům žádoucím způsobem neuškodil. Populace tiplíků se v nížinných a teplých oblastech drží v okruhu několika kilometrů. Ale poryvy větrů je mohou zanést až do vzdáleností kolem sta kilometrů.

Bluetongue postihuje především ovce, ale i skot, není ale příčinou hromadných úhynů. U ovcí se hovoří asi o více než třech procentech, u skotu asi o procento méně. Nicméně onemocnění způsobuje nižší přírůstky, sníženou produkci mléka, nemluvě o utrpení zvířat.

Příznaky: horečka, otoky hlavy, očních víček a uší, jsou patrné krváceniny a vředy na sliznicích. Jazyk může být oteklý, překrvený a ve zvláště silných případech cyanotický, tj. zamodralý odtud anglický název bluetongue – modrý jazyk. Otoky se mohou rozšířit i na ostatní části těla, zvláště do podpaží a slabin. Dochází též k degeneraci svalstva. U ovcí může dojít i k vypadávání vlny. Obvyklé jsou krváceniny do rohového pouzdra kopýtek, což je bolestivé a zvířata se kvůli bolesti odmítají pohybovat a uléhají.

Při jakékoli podezřelé změně zdravotního stavu zvířat, by měli chovatelé kontaktovat svého soukromého veterinárního lékaře, popřípadě místně příslušnou krajskou veterinární správu.  Byla-li by katarální horečka v některém chovu diagnostikována, pak má chovatel, popřípadě soukromý veterinární lékař, povinnost, jak ukládá veterinární zákon, podat hlášení místně příslušné krajské veterinární správě. Ta by přijala konkrétní mimořádná opatření a informovala by Státní veterinární správu ČR. Ta by pak musela o takovémto zjištění informovat ostatní členské země EU. Mimořádná veterinární opatření by především znamenala vymezení ochranných pásem, zákaz přesunu živých zvířat a zákazu obchodu se živými přežvýkavci. Nešlo by však o radikální likvidaci chovů.

V roce 2006 byl zaznamenán výskyt katarální horečky ovcí (bluetongue)v Holandsku, Belgii, Francii a Německu, a nyní v lednu 2007 opět v Německu, v Dolním Sasku. Obezřetnost je tedy na místě.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Odkaz na původní článek