Státní veterinární správa (SVS) pravidelně cílí své kontroly na prodej produktů živočišného původu na populárních farmářských trzích. Za první pololetí letošního roku veterinární inspektoři provedli v celé ČR téměř 170 kontrol prodejců na trzích. U osmnácti procent kontrol odhalili prohřešky, to znamená při 30 kontrolách. Při stánkovém prodeji během léta stoupá riziko nedodržení požadované hygieny potravin živočišného původu. Proto se významné množství kontrol odehrává právě v létě.
Nejčastějším prohřeškem v dosavadním průběhu roku je porušení takzvaných zásad výrobní a hygienické praxe, kam patří zejména nedodržování teplot nabízených výrobků či jejich nedostatečná ochrana před vnější kontaminací (37). Následuje porušení ve značení potravin (24). Další časté závady představuje porušení předpisů při manipulaci s produkty (14) a také neznámý či nejasný původ zboží (8). Celkový počet pochybení za první pololetí činí 88.
V prvním pololetí roku 2023 provedli veterinární inspektoři na trzích 180 kontrol, nějakou závadu zjistili ve 13 procentech případů. Pořadí nejčastějších závad bylo obdobné jako letos.
„Časté problémy v průběhu léta mívají prodejci na trzích s dodržováním požadovaných teplot u potravin živočišného původu. Proto se naše kontroly v letním období zaměřují právě na splnění této povinnosti. Nedostatečné chlazení potravin může mít při teplém počasí pro spotřebitele neblahé zdravotní následky,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
V Praze provedla SVS v prvním pololetí letošního roku 47 kontrol prodejců na farmářských trzích, přičemž určitou závadu zjistila u 14 z nich. „Častým pochybením je, že chybí ochrana výrobků před vlivem klimatických podmínek nejsou dodrženy teploty nabízených potravin. Někteří trhovci prodávají potraviny bez dostatečného doložení původu, případně jsou produkty nedostatečně označené,“ uvedla ředitelka Městské veterinární správy v Praze Kateřina Březinová.
Za celý loňský rok bylo ze strany SVS na trzích v celé České republice provedeno 397 kontrol, (v roce 2022 jich bylo 401). Alespoň jednu závadu zjistili veterinární inspektoři loni v 65 případech. Podíl kontrol se závadou poklesl na šestnáct procent (v roce 2022 to bylo 19 %). Mezi nejčastější závady patřily zejména chyby v označování nabízených výrobků.
Pravidelné kontroly farmářských trhů významně přispívají k tomu, aby si zákazníci mohli nakoupit zdravotně nezávadné a kvalitní potraviny živočišného původu. Zároveň by měly spotřebitele chránit před nekalými praktikami některých prodejců. SVS prodejcům i nakupujícím pravidelně připomíná pravidla k prodeji na farmářských trzích takzvané „Desatero“, které je k dispozici na webu SVS.
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS