Možná díky praotci Čechovi a jeho volbě naší země se ptačí chřipka ČR vyhýbá, podobně, jako v polovině čtrnáctého století k nám nedorazila ani černá smrt – mor. Kéž by to tak i v případě ptačí chřipky vydrželo a naši chovatelé drůbeže neutrpěli velké škody.
Stále jsou v platnosti mimořádná veterinární opatření – zákaz výstav, zákaz chovu drůbeže ve volných výbězích a kontroly dezinfekce dopravních prostředků pro přepravu zvířat při vstupu na naše státní území.
V souvislosti s podezřením na zavlečení ptačí chřipky do chovu kachen v sousedním Bavorsku lze říci, že tato skutečnost je varováním i pro drobnochovatele, aby brali doporučení Státní veterinární správy ČR vážně.
Nicméně lze potvrdit, že naše opatření jsou zatím účinná a podle vyšetřování uhynulých volně žijících uhynulých ptáků se u žádného ptačí chřipka neprokázala. K dnešnímu dni bylo od prvního ledna vyšetřeno již 1 153 ptáků a stále nic. Volně žijících ptáků bylo vyšetřeno 983, z toho mimo jiné 97 labutí, 178 kachen divokých, 88 kormoránů, 244 volavek, 18 racků, 46 havranů, 126 holubů, 30 hrdliček, 16 kosů, ale třeba i 11 bažantů, 19 káňat, 6 sýkor, či 2 kalousi ušatí. Domácí drůbeže bylo vyšetřeno celkem 168 (142 slepic, 20 krůt a 6 kachen) a 2 papoušci.
Opět je třeba připomenout, že není důvod mít obavy z normálních úhynů jednotlivých drobných ptáků, podezřelé jsou hromadné úhyny ptactva, kdy jde o více kusů a úhyny vodních ptáků. Není také třeba mít obavy z drůbežího masa nebo vajec, protože všechny potraviny živočišného původu, které jsou uváděny do oběhu, tedy i drůbeží maso a vejce, prošly veterinární kontrolou.