CS / EN
30.12.2004

Neplašme zbytečně zvířat!

Domácí, ale i divoká zvířata mají nervy! Jako lidé. A někdo vydrží více, jiný méně. Vánoční a zejména hlučné novoroční oslavy mohou způsobit problémy psům, kočkám, ale i divokým ptákům.

Kdo chce o silvestrovském večeru svého pejska ušetřit stresu, udělá dobře, bude-li se držet následujících zásad. Tento den podat méně krmení, večerní procházku posunout na pozdně odpolední čas a hlavně sám nepodléhat nervozitě. Pes dobře pozná nervozitu svého pána a o to silněji na hluk a výbuchy petard reaguje. Pakliže přece jen dojde k „veselému“ rachotu, není dobré psa chlácholit. Tím, že si pán „nepovšimne“ jeho strachu, dá mu najevo, že není proč se bát.

Výbuchů za okny se mohou polekat i domácí kočky, či jiná doma chovaná zvířata. I zde platí stejné zásady. A neznejisťovat zvíře svou nervozitou.

Jde-li o obzvlášť citlivého jedince, je dobré požádat veterinárního lékaře, aby poradil, zda je vhodné použít nějakého uklidňujícího léku. A jakého.

Určitě je nutné zejména o silvestrovském večeru dodržovat městské vyhlášky, které nařizují mít psa na vodítku. Vyplašení hlukem se mohou zaběhnout, a zde je pak každá rada drahá. Naštěstí skončí zaběhlíci většinou v útulcích. Někdy ale také pod koly automobilů. Za takové riziko to nestojí.

Je též vhodné při této příležitosti poukázat na prospěšnost identifikace psa elektronickým čipem. Doporučit lze na obojku psa uvést adresu či telefon majitele.

Ti, kdo rádi odpalují rachejtle či si rádi zastřílejí, by tak měli činit na místech k tomu určených, popřípadě na místech odlehlých, zejména kde se nevenčí psi.

Odkaz na původní článek