V ČR sice nepočítáme s přímou hrozbou zavlečení afrického moru prasat, ale jsou členské země EU, které toto nebezpečí vnímají jako reálné.
Přes přídavné jméno v názvu, „africký“, nebezpečí hrozí – z východu. Na jednání Rady pro zemědělství a rybářství, které se má konat v Bruselu, chce toto téma otevřít Litva. V poslední době byl totiž africký mor prasat několikrát diagnostikován v zemích Ruské federace (v EU je zaznamenáván pouze na Sardinii).
Z konce minulého tisíciletí máme v ČR zkušenost, jak nepříjemný byl klasický mor prasat a co stálo tuto nákazu zdolat, což teprve kdyby šlo o mor africký…
Po inkubační době mezi 5 – 15 dny po kontaktu s nemocnými zvířaty, či po požití kontaminovaného krmiva prasata onemocní. Prvními příznaky je horečka nad 40 °C, některá prasata mají zácpu, jiná krvavý průjem. Úhyny se pohybují podle okolností až do 90 % Účinná ochrana je bránit se kontaktu s nemocnými zvířaty, kontaminovanými krmivy, důležitá je dezinfekce. Zdrojem jsou divoká prasata a savý hmyz, který onemocnění přenáší (hmyzí vektor). Proti africkému moru prasat nelze vakcinovat. Zavlečení je možné též čerstvým vepřovým masem či některými výrobky, virus je totiž velmi odolný.
Státní veterinární správa ČR si uvědomuje, že je nutné podporovat veškeré snahy veterinárních orgánů EU bránit společné hranice před zavlečením jakýchkoli nákaz, tedy i afrického moru prasat. Tak je chráněno i území naší republiky.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR