V ČR nebyl od jara zjištěn žádný další případ ptačí chřipky, to však ale neznamená, že se nemůže opět objevit. Proto i nadále zůstávají v platnosti preventivní opatření vyhlášená Státní veterinární správou. I nadále se vyšetřují hromadné úhyny volně žijících ptáků, chovatelé musejí věnovat pozornost zdravotnímu stavu své drůbeže a každé změny zdravotního stavu musí hlásit místně příslušné krajské veterinární správě. Dosud je však u nás klid.
Problémy byly především v jarních měsících a výskyt u volně žijících ptáků byl zaznamenán ve 14 členských zemích EU – Řecko, Itálie, Slovinsko, Rakousko, Německo, Maďarsko, Francie, Slovensko, Švédsko, Polsko, Dánsko, ČR, Velká Británie a Španělsko.
V současné době hlásí Maďarsko 29 ohnisek v chovech drůbeže, a přesto, že již zde bylo utraceno na milion kusů ptáků, nelze říci, že by situace byla plně pod kontrolou. Obdobně je tomu v Rumunsku, kde od dubna hlásí 130 ohnisek v chovech drůbeže. V těchto oblastech je zatím výskyt ptačí chřipky lokalizován a nedochází k šíření do dalších oblastí. Tato situace se ale může každým okamžikem změnit.
Přestože byla v Evropě byla ptačí chřipka zaznamenána jak u volně žijících ptáků, tak v chovech drůbeže, nedošlo k nakažení člověka. Je to ostatně i velmi málo pravděpodobné, a to především díky zcela odlišnému způsobu chovu drůbeže než je tomu tak v jihovýchodní Asii, kde byly zaznamenány smrtelné případy u lidí.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR