Když se to povede, a systémem rychlého varování RASFF přijde informace včas, podaří se celou zásilku problematického výrobku pozastavit a nepropustit do tržní sítě.
Bylo tomu tak v uplynulých dnech ve dvou případech. Šlo o zásilky z Itálie a z Francie.
Z Itálie šlo o zásilku mozzarelly, kdy v mléce byla zjištěna nadlimitní přítomnost aflatoxinů. Byl to výrobek Mozarella cubettata trentina in vasca, datum spotřeby: 3. 7. 2014.
Krajská veterinární správa pro Středočeský kraj zjistila u příjemce celých 20 kg, zásilku pozastavila a nepropustila do tržní sítě. Bude buď zaslána zpět, anebo neškodně odstraněna.
Druhý případ se týkal Francie, šlo opět o oznámení systémem RASFF, a to o nález Salmonelly Derby v selečí pečeni z Francie, která byla zjištěna v rámci samokontroly provozovatele. Šlo o zmraženou selečí pečeni Echine Desossee CG, název Porketto, datum minimální trvanlivosti 30. 9. 2015, celková hmotnost 6,716 kg. Krajská veterinární správa pro Zlínský kraj u příjemce nařídila pozastavit ve skladě celou zásilku a následně ji zlikvidovat. Do tržní sítě výrobek nebyl distribuován.
Z těchto dvou případů je zřejmé, jak má systém rychlého varování RASFF (Rapid Alert System for Food and Feed) fungovat.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS