CS / EN
05.08.2003

Pít i sprchovat

Málokdo si na počátku léta dovedl představit, jaká tropická vedra nás čekají. Neschnou jenom pole, ale vedrem trpí i živočichové. Riziko z přehřátí ohrožuje samozřejmě i člověka, ten si ale na rozdíl od zvířat chovaných v zajetí či od zvířat hospodářských dovede poradit. Nejlepší je samozřejmě problémům předcházet. Nejdůležitější je zvířatům zajistit stín, a především dostatek čerstvé pitné vody.

V takovýchto extrémních klimatických podmínkách, které zažíváme nyní, je však třeba udělat něco navíc. Ve velkochovech prasat je vhodné například zvířata sprchovat, je to možné i v kravínech. Nejvíce vedry trpí mláďata. Ve velkochovech nosnic mají slepice dostatečný přístup k vodě, napájí se tzv. ad libitum, je však třeba zajistit především dostatečnou výměnu vzduchu. Zvířata na pastvě, zejména skot a ovce, musejí mít na pozemku možnost pobývat ve stínu a musí mít opět dostatečný přísun čerstvé vody.

Problémy s přehřátím mohou nastat zejména při přepravě zvířat, proto je žádoucí přepravu zvířat uskutečnit brzo ráno, dokud je ještě chlad, popřípadě až za soumraku.

V zájmových chovech je třeba zvážit, zejména tam, kde majitel nechává zvířata v bytě, aby zde byla stálá výměna vzduchu, dostatek pití a i možnost koupele. Kdo jede na dovolenou či na chatu, či chalupu se psem či kočkou či s ptákem v kleci, měl by též vyrážet na cestu ráno nebo až navečer. Neměl by nechávat psa vyhlížet z otevřeného okénka, nesvědčí to zejména jeho očím. Při delší cestě učinit přestávku, nechat jej proběhnout a napít. Obecně lze říci, že kočka snáší horko lépe, má-li možnost, před vedrem se ukryje. Na psa je třeba více dbát a do stínu jej odvést. Nikdy nenechávat zvíře v zavřeném autě!

První pomoc při přehřátí je otírání vlhkým ručníkem, tma a nápoj. A chladit zejména hlavu, uši, u doma chované veverky třeba též tlapky.

Odkaz na původní článek