Při prázdninových pobytech v přírodě je možné se setkat s celou řadou zvířat. Každý návštěvník přírody by si ale měl uvědomit, že je zde hostem a neměl by volně žijící zvířata rušit, zejména hlukem ani rychlým pohybem. Jen tichý a nenápadný pozorovatel má šanci spatřit, jak se zvířata přirozeně chovají.
Měl by si ale dát pozor na každá podivně se chovající zvířata, protože zvíře, které není přirozeně plaché, může být potenciálně nebezpečné. A to zejména v cizích zemích, kde je například obvyklé onemocnění vzteklinou. Byly zaznamenány případy, kdy turistu pokousaly opice či toulaví psi a on vzteklinou onemocněl. V ČR je taková možnost spíše hypotetická, neboť u nás již více než tři roky vzteklina zaznamenána nebyla, ačkoli nedávný případ vztekliny u netopýra je dostatečným varováním.
Při setkání v lese s medvědem, či divokou sviní, kterou doprovázejí selátka, je třeba zachovat klid a obezřetně se vzdálit.
V přírodě je možné se i setkat se zdánlivě opuštěnými mláďaty. Matka zpravidla bývá nedaleko a poté, co se člověk vzdálí, mládě vyhledá. Když se jich ale člověk dotkne, matka ucítí lidský pach a mládě opustí. Ptáčat vypadlých z hnízda se však dotknout lze. Pokud ještě nelétají, je vhodné je posadit na větev a vzdálit se. Péči o zraněná zvířata je dobré přenechat odborníkům v záchranných stanicích.
Podrobný návod, jak se chovat ke zvířatům z naší přírody v nouzi lze najít na internetu na adrese Ústřední komise pro ochranu zvířat – http://www.mze.cz/attachments/VZZnouze.htm.
V žádném případě není dobré se dotýkat mrtvých zvířat a zejména pak rozkládajících se mršin. Takové případy je vhodné nahlásit myslivcům, popřípadě místně příslušné krajské veterinární správě, či orgánům místní samosprávy (obci).