Přestože v řadě evropských zemí jsou stále zaznamenávány problémy s klasickým morem prasat, v naší republice je klid. To však neznamená, že státní veterinární dozor situaci pečlivě nesleduje. Klasický mor prasat se čas od času vyskytne v Německu, podle posledních informací byl zjištěn již za Rýnem. Na Slovensku kvůli výskytu tohoto nebezpečného onemocnění v uplynulých letech (naposledy na jaře v roce 2008 v oblasti okolo Levic) přikročili veterináři k orální vakcinaci populací černé zvěře, tj. divokých prasat.
O tom, že se na Slovensku vakcinují divoká prasata, se přesvědčujeme i u nás. Jelikož totiž černá zvěř migruje na větší vzdálenosti, zjistili jsme v rámci monitoringu v uplynulém roce protilátky proti klasickému moru prasat u odlovených prasat, a to zejména na Zlínsku. Na okrese Zlín to bylo v roce 2008 celkem 31 prasat s protilátkami z 820 vyšetřených. Je třeba podotknout, že jsme nezjistili žádný pozitivní případ, kdyby byl prokázán virus.
Nicméně je třeba připomenout, že opatrnost je stále na místě. Státní veterinární správa upozorňuje chovatele domácích prasat, aby dbali zásad biologické bezpečnosti, to znamená aby bránili kontaktům s volně žijícími divokými prasaty. To znamená, aby měli farmy řádně, tj. pevně a odolně oplocené. Rovněž je třeba nekompromisně dbát na zásady biologické bezpečnosti při pohybu osob na farmách a mezi farmami.
V ČR byl klasický mor prasat zjištěn naposledy u chovaných prasat v červnu roku 1997 (na Kroměřížsku) a u černé zvěře v listopadu roku 1999 (na Vsetínsku). Dnes s tímto onemocněním prasat v ČR nemáme problémy.
Právě díky tomu, že klasický mor prasat nemáme v našich českých chovech, ale ani u černé zvěře, lze z našeho území bez problémů vyvážet vepřové maso, ale i maso divokých prasat (zvěřinu).
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR