Zejména na podzim hrozí domácím i hospodářským zvířatům svrab nebo prašivina. Nákaza je možná zpravidla kontaktem s nemocným zvířetem, u loveckých psů nebo u koček například tam, kde se vyskytují lišky. Nakazit se může i člověk. Prevence je čistota a léčení je možné speciálními přípravky.
Svrab i prašivinu způsobují roztoči. Svrab zákožka svrabová, tito roztoči jsou velcí asi 0,2 – 0,5 mm, kteří provrtávají kůži, živí se tkání a způsobují svrbění a záněty, které mohou být branou další infekce. Prašivinu, neboli demodikózu, má na svědomí trudník, roztoč, který je velký 1,3 – 1,4 mm a vyskytuje se v tukových žlázkách u chlupů. Způsobuje záněty, vznikají vřídky a tvoří se nejprve červené víceméně ohraničené skvrny. I zde hrozí nebezpečí druhotné infekce, například i různými plísněmi. Pak je léčení obtížnější.
Svrabem i prašivinou mohou trpět i hospodářská zvířata, jako například prasata nebo ovce. Onemocnět může i člověk. U člověka je léčení snazší, lépe se dodržuje hygiena a je třeba kromě toho použít speciální léčiva. Lze doporučit navštívit veterinárního, pokud jde o člověka, tak humánního lékaře.
Jako prevence je dobré se vyvarovat kontaktu s cizími neznámými zvířaty a zejména s toulavými psy. A sledovat svá zvířata, zejména na místech méně ochlupených, okolo uší, slabin, okolo ocasu a konečníku.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR