CS / EN
04.01.2008

Pro klid v zimě

Kde jsou ty časy, kdy lidé v zimě odpočívali a nabírali sil na zemědělskou sezónu. Dnes, kdy v zemědělství pracuje jen několik procent práce schopného obyvatelstva o nějakém odpočívání při opravě cepů a jiného zemědělského náčiní nelze hovořit.

Jakmile napadne trochu sněhu, míří tisíce lidí do volné krajiny a hor za zimními radovánkami. K tradičnímu lyžování přibývají další způsoby užívání si, například na snowboardech, a v poslední době zejména na terénních čtyřkolkách a sněžných skůtrech, se kterými někdy brázdí pole a i lesní tišiny.

V souvislosti s těmito aktivitami je nanejvýš vhodné připomenout, že je třeba brát ohled na volně žijící zvířata. Veškerý hluk a provoz mimo vyznačené cesty a sportovní areály zvířata znejisťuje a plaší a vyčerpává. Vyplašená zvěř se dává v hlubokém sněhu na úprk a při nadměrném vyrušování se vysiluje a je ohroženo její zdraví. Následkem námahou zvýšeného dýchání (hyperventialce) mohou být záněty horních cest dýchacích, záněty plic, vyčerpání a úhyn. Za velmi nevhodné lze považovat i pohyb psů na volno, popřípadě bez vodítka v lese nebo ve volné krajině, pokud lze předpokládat, že se v ní vyskytuje zvěř.

Hovoříme-li o zimních rizikách, je při této příležitosti dobré připomenout, že je nutné i sledovat silážní jámy a jímky v okolí zemědělských hospodářství, neboť do odkrytých jam či jímek může hladová  zvěř hledající potravu spadnout a popřípadě se utopit.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Odkaz na původní článek