Při procházce po Vánočních svátcích lze spatřit kromě usměvavých tváří i nehezké stopy po hodování přes míru… řídké hromádky na chodníku. Přece jen ale byli letos pejsci svými páníčky u štědrovečerního stolu drženi více zkrátka, takovýchto „stop“, zdá se, letos přece jen proti předchozím letům ubylo. Snad k tomu i přispělo varování v médiích, že není vhodné zvířatům podávat lidskou stravu. Zejména pak ne kořeněnou, tučnou a slanou, ale ani sladkou.
Ovšem pokud jde o krmení domácích zvířat, netýká se žádoucí zdrženlivost jen psů, ale i koček, králíků, morčat, křečků, papoušků a ostatních domácích zvířecích společníků. Domácí zvířata člověku zpravidla důvěřují a nedovedou sama rozeznat, co jim může uškodit a dovedou si i sama objevit nějakou pro ně nevhodnou lidskou dobrůtku nebo hračku. Pro hlodavce a ptáky může být nebezpečné také okusování vánočního stromku nebo konzumace jehličí. Obvykle se brzo dostaví následky spočívající v zažívacích potížích, zvířata posmutní, nepřijímají potravu a mnohdy nelze vyloučit ani uvedený průjem nebo naopak zácpu.
Pozor také při hře s drobnými plastikovými předměty, aby je živočich nespolkl! Také je dobré dát pozor na konzumaci jakékoliv pochoutky včetně jejího obalu! Zvířata by neměla umělohmotné předměty ani ohryzávat. Pozření takovéhoto předmětu se jen obtížně zjišťuje a často nepomáhá ani rentgenologické vyšetření. Navíc úhony dojde nejen zvíře, ale i majitel. Když mu morče nebo králík nahlodá káblík nabíječky mobilu, nikomu šťastný nový rok nepopřeje.
Proto je vhodné na riziko zažívacích potíží i na náhlé příhody břišní u domácích zvířat upozornit i před koncem roku, kdy jsou stoly opět plné, a veselá společnost mnohdy dopřeje piva i psovi Nesprávná potrava a jí vyvolané civilizační nemoci domácích zvířat negativně ovlivňují i jejich dlouhověkost a tím i možnost těšit se s nimi co nejdéle.
Zvykne-li chovatel podávat doma chovaným zvířatům jen zvířecí stravu a zvířecí dobroty, ušetří si hodně nervů a i peněz za případnou návštěvu veterinárního lékaře. Smutné nebo nemocné zvíře může pokazit sváteční pohodu a příjemné nejsou ani výčitky, že tuto situaci způsobil sám jeho chovatel.
A s koncem roku se blíží i „období petard a ohňostrojů“. Pozor tedy při venčení! Raději ne o půlnoci a stále na vodítku. Vystrašený pejsek se může snadno zaběhnout.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR