Aktuality k situaci ptačí chřipky
14. 4. 2022
V České republice se potvrdilo letos desáté ohnisko ptačí chřipky, které se nachází v malochovu nosnic v obci Plánice v okrese Klatovy v Plzeňském kraji. Chovatel nahlásil na krizovou linku Státní veterinární správy úhyn 7 nosnic z celkem 14 chovaných kusů; další nosnice vykazovaly klinické příznaky ptačí chřipky, jako je netečnost, poposedávání, svěšená křídla, přivírání očí, výtok z očí. Veterinární inspektoři provedli na místě kontrolu, a také odebrali vzorky, které odeslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. Vyšetření následně potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku H5N1. Zbývající drůbež v chovu byla dnes v souladu s legislativou utracena. Okolo ohniska budou vymezena uzavřená pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření. V současné době se čeká na stanovení patogenity viru.
10. 3. 2022
Letos deváté ohnisko ptačí chřipky v ČR se nachází v malochovu drůbeže v obci Přišimasy-Skřivany na Kolínsku ve Středočeském kraji. Nákaza v chovu byla zjištěna na základě kontroly a odběru vzorků ve vybraných chovech v ochranném pásmu kolem ohniska v nedalekých Masojedech. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu v Praze potvrdilo v chovu vysoce patogenní ptačí chřipku H5N1. V chovu se nacházelo celkem 184 kusů drůbeže (hus, slepic, křepelek, krůt, kachen). Všechna drůbež byla v souladu s legislativou utracena. Byla vymezena uzavřená pásma, která se částečně překrývají s pásmy okolo ohniska v Masojedech, a v nich vyhlášená mimořádná veterinární opatření.
19. 2. 2022
Letos osmé ohnisko ptačí chřipky v ČR se nachází v malochovu drůbeže v obci Lišice v okrese Plzeň-jih. Jedná se o stejnou obec jako v případě šestého ohniska, o němž Státní veterinární správa (SVS) informovala 8. 2. 2022. Chovatel nahlásil na krizovou linku SVS úhyn jedné nosnice z celkem 18 chovaných kusů; další nosnice vykazovaly klinické příznaky ptačí chřipky, jako je netečnost, poposedávání, svěšená křídla, přivírání očí, výtok z očí. Veterinární inspektoři provedli na místě kontrolu, a také odebrali vzorky, které odeslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. Vyšetření následně potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku H5N1. Zbývající drůbež v chovu byla v souladu s legislativou utracena. Vzhledem k tomu, že se jedná o stejné místo výskytu nákazy, bude platnostuzavřených pásem okolo ohniska a v nich přijatých mimořádných veterinárních opatření adekvátně prodloužena. V současné době se čeká na stanovení patogenity viru.
11. 2. 2022
V České republice se potvrdilo letošní sedmé ohnisko ptačí chřipky, které se nachází v malochovu drůbeže v obci Masojedy na Kolínsku ve Středočeském kraji. Chovatel nahlásil krajské veterinární správě úhyn 14 nosnic a jedné kachny z celkového počtu 40 nosnic a 5 kachen. Veterinární inspektoři provedli na místě kontrolu a byla přijata předběžná opatření s cílem zabránit šíření nákazy mimo chov. V rámci kontroly byly také odebrány vzorky, které se odeslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. Vyšetření posléze potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku H5N1. Zbývající drůbež v chovu byla dnes v souladu s legislativou utracena. Okolo ohniska budou vymezena uzavřená pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření. V současné době se čeká na stanovení patogenity viru.
8. 2. 2022
Šesté letošní ohnisko ptačí chřipky v ČR se nachází v malochovu drůbeže v obci Lišice v okrese Plzeň-jih. Chovatelka nahlásila na krizovou linku SVS úhyn čtyř krůt ze čtyř a 14 nosnic z celkem 42 chovaných kusů. V chovu se kromě zmíněné drůbeže nacházelo ještě 10 kachen. Veterinární inspektoři provedli na místě kontrolu, byla přijata předběžná opatření s cílem zabránit šíření nákazy mimo chov. Úřední veterinární lékaři také odebrali vzorky, které odeslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. Vyšetření následně potvrdilo, že se jedná o vysoce patogenní ptačí chřipku H5N1. Zbývající drůbež v chovu byla v souladu s legislativou utracena. Byla vymezena uzavřená pásma okolo ohniska a v nich přijata mimořádná veterinární opatření.
Páté letošní ohnisko ptačí chřipky v ČR se nachází v komerčním chovu kachen v obci Lipoltice poblíž Přelouče v Pardubickém kraji. Chovatel – společnost Perena – nahlásil na krizovou linku Státní veterinární správy postupný úhyn 380 kusů z celkem 3500 chovaných kachen. Veterinární inspektoři provedli na místě kontrolu, na místě byla přijata předběžná opatření s cílem zabránit šíření nákazy mimo chov. Úřední veterinární lékaři také odebrali vzorky, které odeslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. Vyšetření potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku H5N1. Zbývající drůbež v chovu bude v souladu s legislativou utracena. Okolo ohniska budou vymezena uzavřená pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření. V současné době se čeká na stanovení patogenity viru.
14. 1. 2022
Čtvrté letošní ohnisko ptačí chřipky v ČR se nachází v malochovu drůbeže v obci Klínovice na Strakonicku v Jihočeském kraji. Chovatel nahlásil na krizovou linku SVS úhyn šesti z celkem 32 chovaných kusů drůbeže (uhynuly 3 slepice, 2 kachny a jedna husa). Veterinární inspektoři provedli na místě kontrolu, při níž zjistili úhyn další slepice a klinické příznaky typické pro ptačí chřipku u několika žijících kusů drůbeže. Na místě byla přijata předběžná opatření s cílem zabránit šíření nákazy mimo chov. Úřední veterinární lékaři také odebrali vzorky, které odeslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. Vyšetření potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku H5N1. Zbývající drůbež v chovu byla dnes v souladu s legislativou utracena. Budou vymezena uzavřená pásma okolo ohniska a v nich přijata mimořádná veterinární opatření.
Virus vysoce patogenní ptačí chřipky H5N1 byl potvrzen také u uhynulé labutě nalezené na levém břehu Vltavu v Davli v okrese Praha-západ ve Středočeském kraji. Nákazu ptačí chřipkou potvrdilo vyšetření ve Státním veterinárním ústavu v Praze. Letos se jedná o první případ této nákazy u volně žijících ptáků v ČR. Za celý loňský rok eviduje Státní veterinární správa 35 míst s celkem 79 kusy pozitivních volně žijících ptáků.
6. 1. 2022
Další ohnisko vysocepatogenní ptačí chřipky H5N1 se potvrdilo u chovného hejna kachen divokých poblíž obce Hajany na Strakonicku. Aktuálně se nachází v chovu téměř 280 kusů kachen divokých. V rámci kontroly chovů v ochranném pásmu kolem ohniska v obci Řečice (součást města Blatná) inspektoři Státní veterinární správy provedli odběr vzorků od 40 kusů chovných kachen. Vzorky byly následně odeslány na vyšetření do Státního veterinárního ústavu v Praze. Zde byla potvrzena vysocepatogenní ptačí chřipka subtypu H5N1. Zbývající drůbež v chovu v Hajanech bude v souladu s legislativou utracena. Kolem ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření.
4. 1. 2022
V České republice byla potvrzena první dvě ohniska ptačí chřipky v letošním roce. Obě se nacházejí v malochovech nosnic.
První z nich v obci Bojanovice v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji. Chovatel nahlásil postupný úhyn všech devíti chovaných slepic. SVS odebrala na místě vzorky a ty odeslala k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. To potvrdilo ptačí chřipku H5N1. Těla uhynulých nosnic budou bezpečně zlikvidována v asanačním podniku a bude provedena předběžná desinfekce chovu. V současné době se čeká na určení patogenity viru. V závislosti na výsledku budou vymezena uzavřená pásma okolo ohniska a v nich přijata mimořádná veterinární opatření.
Druhé ohnisko se nachází v drobnochovu slepic v obci Blažim na Lounsku v Ústeckém kraji. Chovateli zde uhynulo osm z 12 slepic, část přeživších slepic vykazovala změny chování. Také v tomto případě vyšetření veterinárními inspektory odebraných vzorků potvrdilo ptačí chřipku H5N1. Zbývající kusy v chovu budou dnes utraceny a odvezeny k bezpečné likvidaci do asanačního podniku. V chovu bude provedena předběžná desinfekc. Na základě určení patogenity viru budou i v tomto případě vymezena uzavřená pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření s cílem zabránit šíření nákazy.
27. 12. 2021
Ve voliérovém chovu bažantů v katastrálním území Hovorany na Hodonínsku v Jihomoravském kraji bylo potvrzeno další ohnisko ptačí chřipky H5N1. Chovatel v průběhu vánočních svátků nahlásil hromadný úhyn zhruba 1000 z přibližně 6000 bažantů chovaných v tamní bažantnici. Inspektoři SVS na místě provedli šetření, při němž od uhynulých ptáků odebrali vzorky, které odeslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu. Vyšetření potvrdilo u uhynulých bažantů virus ptačí chřipky H5N1. V současné době se čeká na stanovení patogenity viru. Zbývající bažanti v chovu budou v souladu s legislativou utraceni. S ohledem na zjištěnou patogenitu viru bude okolo ohniska vymezeno ochranné pásmo a pásmo dozoru a budou přijata mimořádná veterinární opatření.
23. 12. 2021
Ve velkochovu nosnic v Libotenicích na Litoměřicku v Ústeckém kraji byla potvrzena vysoce patogenní ptačí chřipka subtypu H5N1. Ve čtyřech halách se zde nacházelo celkem 188 000 kusů drůbeže. V uplynulých dnech zde došlo k hromadným úhynům několika tisícovek kusů. Drůbež v chovu bude v souladu s legislativou utracena a bezpečné zlikvidována v asanačním podniku, zlikvidováno bude také několik stovek tisíc vajec. Více informací v tiskové zprávě.
21. 12. 2021
Potvrzeno nové ohnisko ptačí chřipky H5N1. Nachází se v zahrádkářské kolonii Husova kolonie na okraji Českých Budějovic. Chovatel nahlásil SVS úhyn zhruba jedné třetiny z přibližně 60 chovaných slepic. SVS na místě provedla šetření, odebrala vzorky, přijala předběžná opatření a odeslala je k vyšetření do Státního veterinárního ústavu. Zde byla potvrzena ptačí chřipka subtypu H5N1. V současné době se čeká na stanovení patogenity viru. Zbývající drůbež v chovu byla dnes v souladu s legislativou utracena. S ohledem na zjištěnou patogenitu viru bude okolo ohniska vymezeno ochranné pásmo a pásmo dozoru a budou přijata mimořádná veterinární opatření.
17. 12. 2021
Ptačí chřipka H5N1 byla potvrzena u čtyř hejn hus domácích chovaných na třech rybnících: Kachním rybníku, Jakulském rybníku a rybníku Velebil u Nových Hradů na Českobudějovicku. V hejnech se nachází cca 1900 hus. Nákaza se potvrdila při povinném vyšetřování drůbeže držené v izolaci v ochranných pásmech okolo již dříve vyhlášených ohnisek ptačí chřipky v katastrálních územích Byňov a Údolí u Nových Hradů. Zbývající drůbež bude v souladu s legislativou utracena. Doba trvání mimořádných veterinárních opatření v ochranných pásmech bude kvůli nově potvrzeným případům prodloužena.
17. 12. 2021
V Malochovu drůbeže na Strakonicku v Jihočeském kraji bylo potvrzeno nové ohnisko ptačí chřipky. Konkrétně se jedná o drobnochov v Řečici, která je součástí města Blatná. Chovatel nahlásil úhyn 6 kusů drůbeže, z toho tří perliček a tří slepic. Další drůbež v chovu, ve kterém se nacházelo původně cca 60 kusů, vykazovala příznaky typické pro ptačí chřipku. SVS na místě provedla šetření, odebrala vzorky, přijala předběžná opatření a odeslala je k vyšetření do Státního veterinárního ústavu. Zde byla potvrzena ptačí chřipka subtypu H5N1. V současné době se čeká na stanovení patogenity viru. Zbývající drůbež v chovu byla dnes v souladu s legislativou utracena. S ohledem na zjištěnou patogenitu viru bude okolo ohniska vymezeno ochranné pásmo a pásmo dozoru a budou přijata mimořádná veterinární opatření.
1. 12. 2021
Potvrzeno nové ohnisko ptačí chřipky. Nachází se v malochovu drůbeže ve Ždírci u Blovic v okrese Plzeň-jih. Chovatelka nahlásila úhyn 5 ks kachen a 12 nosnic. Drůbež před úhynem vykazovala příznaky typické pro ptačí chřipku, podobné příznaky i u části žijících ptáků. V chovu se původně nacházelo cca 120 kusů drůbeže. SVS na místě provedla šetření, odebrala vzorky, přijala předběžná opatření a odeslala je k vyšetření do Státního veterinárního ústavu. Zde byla potvrzena ptačí chřipka subtypu H5N1, v současné době se čeká na stanovení patogenity viru. Zbývající drůbež v chovu byla dnes utracena. S ohledem na zjištěnou patogenitu viru bude okolo ohniska následně vymezeno ochranné pásmo a pásmo dozoru a budou přijata mimořádná veterinární opatření. Ptačí chřipka H5N1 byla potvrzena také u osmi uhynulých volavek nalezených u Heřmanického rybníka na Českolipsku.
27. 11. 2021
Na jihu Čech bylo potvrzeno další ohnisko ptačí chřipky. Nachází se v hejnu hus chovaném v komerčním chovu u Kachního rybníka v katastrálním území obce Údolí v blízkosti Nových Hradů v Jihočeském kraji. Rybník se nachází v těsném sousedství rybníku Velebil, na němž již byla ptačí chřipka v chovu hus stejného chovatele potvrzena. Chovatel nahlásil úhyn 65 hus. V hejnu se původně nacházelo cca 600 kusů chovných mladých hus, které byly od potvrzení ptačí chřipky u hus chovaných na blízkém rybníku Velebil umístěny do izolace. Veterinární inspektoři provedli na místě šetření, během něhož zjistili, že zbývající drůbež v hejnu vykazuje příznaky typické pro ptačí chřipku, odebrali vzorky a odeslali je k vyšetření do Státního veterinárního ústavu. Vyšetření následně potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku subtypu H5N1. Zbývající husy v nakaženém hejnu budou dnes utraceny. S ohledem na zjištěnou patogenitu viru bude okolo ohniska vymezeno ochranné pásmo a pásmo dozoru a přijata mimořádná veterinární opatření.
26. 11. 2021
Nové ohnisko ptačí chřipky se nachází v malochovu drůbeže v Lednici na Moravě. Chovatel nahlásil úhyn osmi slepic. Veterinární inspektoři provedli na místě šetření, vydali předběžná opatření a odebrali vzorky, které odeslali do Státního veterinárního ústavu k vyšetření. To následně potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5N1. V chovu se nacházelo cca 80 kusů drůbeže (slepic, perliček a křepelek). Zbývající drůbež v chovu bude utracena. V současné době se čeká na stanovení patogenity viru. Dle výsledku budou vytýčena uzavřená pásma okolo ohniska v nich přijata mimořádná veterinární opatření.
24. 11. 2021
Státní veterinární správa (SVS) upřesňuje mimořádná veterinární opatření s celostátní působností, která byla v souvislosti s ptačí chřipkou vyhlášena včera a nařizují zákaz chovu drůbeže ve venkovních prostorech všem chovatelům. Drobní chovatelé, u kterých není z objektivních důvodů možné chovanou drůbež trvale umístit a držet uvnitř budov v hospodářství, mohou využít výjimku. Mohou drůbež ponechat po dobu nezbytně nutnou venku, ale musí omezit venkovní prostory chovu, do nichž má drůbež přístup. Současně v co nejvyšší možné míře minimalizovat kontakt chované drůbeže s volně žijícími ptáky, například nepouštět chovanou vodní drůbež na volné vodní plochy, kde může docházet k jejím kontaktům s divokými kachnami či labutěmi. Nezbytné je rovněž zabránit kontaktu chované drůbeže s jinou drůbeží např. v sousedním chovu. Podrobnosti v tiskové zprávě.
23. 11. 2021
Státní veterinární správa (SVS) v souvislosti s nárůstem případů ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky H5N1 v České republice i jinde v Evropě vyhlašuje mimořádná veterinární opatření s celostátní platností. Všem chovatelům drůbeže s výjimkou běžců a holubů od dnešního dne zakazuje chovat drůbež pod širým nebem a nařizuje umístit chované ptáky do budov v hospodářství. Nařízení zároveň omezuje pohyb osob v hospodářstvích s chovem drůbeže. Cílem přijímaných opatření je minimalizace rizika zavlečení nákazy do chovů. Podrobnosti v tiskové zprávě.
22. 11. 2021
V rámci prošetřování ochranného pásma okolo ohniska vysoce patogenní ptačí chřipka H5N1 na Byňovském rybníku na Českobudějovicku byla potvrzena ptačí chřipka u dvou hejn chovných hus na nedalekém rybníce Velebil v katastrálním území Údolí. Obě hejna mají společný výběh k rybníku, každé hejno je chováno v samostatné hale. Obě hejna dohromady čítají cca 900 hus. Husy v době odběru vzorků nevykazovaly klinické příznaky nákazy ani zvýšené úhyny. Obě hejna budou v souladu s platnou legislativou utracena a bezpečně zlikvidována. Po stanovení patogenity budou přijata mimořádná veterinární opatření. V rámci šetření v ochranném pásmu okolo Byňovského rybníka byly odebrány vzorky od 10 hejn drůbeže. Všechna ostatní vyšetření skončila s negativním výsledkem.
19. 11. 2021
Na jihu Čech bylo potvrzeno další ohnisko ptačí chřipky. Nachází se v komerčním chovu hus domácích poblíž obce Byňov, která je součástí města Nové Hrady v Jihočeském kraji. V tomto případě se opět jedná o subtyp H5N1 vysoce patogenní ptačí chřipky, který může být potenciálně nebezpečný i pro člověka. Z celkového počtu 700 hus došlo k úhynu téměř 70. Zbývající drůbež v chovu bude v souladu s legislativou utracena. Podrobnosti v tiskové zprávě.
13. 11. 2021
V České republice bylo potvrzeno další ohnisko ptačí chřipky. Nachází se v malochovu slepic v obci Dolní Lhota u Stráže nad Nežárkou na Jindřichohradecku v Jihočeském kraji. Tak jako v předchozích případech na území České republiky v dosavadním průběhu letošního podzimu se jedná o subtyp H5N1, který může být potenciálně nebezpečný i pro člověka. Zbývající drůbež v chovu byla dnes utracena. V současné době se čeká na stanovení patogenity viru. Ta by měla být známa v pondělí. Dle výsledku budou přijata mimořádná veterinární opatření okolo ohniska. Podrobnosti v tiskové zprávě.
5. 11. 2021
Virus vysoce patogenní ptačí chřipky H5N1 byl potvrzen u dvou uhynulých labutí nalezených na mrtvém rameni Lužnice poblíž obce Dráchov na Táborsku. Vzhledem k tomu že se jedná o subtyp potenciálně nebezpečný pro člověka krajská veterinární správa informovala krajskou hygienickou stanici, místní chovatele a také obce, které se nacházejí v blízkosti výskytu nákazy. Jedná se o letos 29. případ této nákazy u volně žijících ptáků v ČR, ale první subtypu H5N1 u volně žijících ptáků. V letošním roce byla na území České republiky postupně vyhlášeno 39 ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže a jedno ohnisko v chovu ptáků držených v zajetí.
28. 10. 2021
V České republice bylo po měsíci potvrzeno nové ohnisko ptačí chřipky. Nachází se v komerčním chovu drůbeže v obci Rohozná u Jihlavy v Kraji Vysočina. Odlišností od předchozích případů je to, že se jedná o nízce patogenní aviární influenzu. Letos byl dosud v ČR potvrzen jen vysoce patogenní typ ptačí chřipky. Vzhledem k tomu že jde o subtyp H5N1, který může být potenciálně nebezpečný i pro člověka, bude veškerá drůbež v chovu utracena. Podrobnosti v tiskové zprávě.
28. 9. 2021
V České republice bylo po více jak čtyřech měsících potvrzeno nové ohnisko ptačí chřipky. Nachází se v malochovu drůbeže v obci Trhové Dušníky na Příbramsku ve Středočeském kraji. Zdrojem nákazy jsou zřejmě volně žijící vodní ptáci. Chovatel nahlásil úhyn pěti hus ze svého malochovu. V něm se dále nacházelo 16 slepic a 11 kachen. U jedné z kachen byly pozorovány klinické příznaky typické pro ptačí chřipku. Veterinární inspektoři neprodleně zahájili v chovu šetření, přijali předběžná opatření a odeslali uhynulé kusy k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. To následně potvrdilo ptačí chřipku H5N1. Chovatel nevyloučil, že drůbež v chovu přišla do kontaktu s volně žijícími vodními ptáky. Podrobnosti v tiskové zprávě.
20. 8. 2021
Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) oficiálně zveřejnila na svém webu informaci, že Česká republika je od 26. července 2021 prostá aviární influenzy (ptačí chřipky). Tento krok je nesmírně důležitý pro uvolnění obchodování s drůbeží a drůbežími produkty s třetími zeměmi. Více informací zde.
18. 5. 2021
Ve Středočeském kraji byla potvrzena dvě nová ohniska ptačí chřipky. První se nachází v malochovu slepic v obci Chorušice na Mělnicku. Chovatelce uhynulo 19 z celkem 21 slepic, v chovu se rovněž nacházelo přes 20 kusů kachen a kachňat. Druhé ohnisko se objevilo v Čejeticích, které jsou částí Mladé Boleslavi. Zde se v chovu vyskytovalo přes 80 kusů různé drůbeže – slepice, kachny, husy. Postupně došlo k úhynu cca 30 slepic a 11 kachen. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha následně potvrdilo v obou případech přítomnost viru ptačí chřipky H5N8. Zbývající kusy drůbeže budou v souladu s legislativou utraceny. Kolem ohnisek budou vymezena tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření. Jedná se o 37. a 38. letošní ohnisko ptačí chřipky v České republice.
19. 4. 2021
Byla potvrzena dvě nová ohniska ptačí chřipky subtypu H5N8. Nacházejí se v komerčních chovech plemenných kachen patřících společnosti Perena v okrese Hradec Králové v Královéhradeckém kraji. První ze zasažených chovů je v obci Klamoš, druhý v nedaleké obci Nové Město. V chovech se nachází celkem zhruba 14 000 kachen. Jedná se o 35. a 36. letošní ohnisko ptačí chřipky na území České republiky. Počet chovů společnosti Perena, v nichž vyšetření nákazu prokázalo, vzrostl na 12. Jak již SVS uvedla dříve, je zřejmé, že na těchto hospodářstvích byla špatně nastavena pravidla biologické bezpečnosti, nebo se tato pravidla nedodržovala. V současnosti stále probíhá u chovatele intenzivní epizootologické šetření, pro které byl na SVS ustaven zvláštní tým odborníků na nákazy zvířat a biologickou bezpečnost. Zbývající drůbež v obou chovech bude v průběhu tohoto týdne v souladu s legislativou utracena. Krajská veterinární správa vymezí tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech vyhlásí mimořádná veterinární opatření.
13. 4. 2021
Nové ohnisko ptačí chřipky se nachází v malochovu slepic ve Vodňanech na Strakonicku v Jihočeském kraji. Chovatelce uhynuly dvě z devíti slepic. Vyšetření následně potvrdilo přítomnost viru ptačí chřipky H5N8. V blízkosti chovu se nachází rybník, mohlo dojít ke kontaktu s volně žijícími vodními ptáky. Zbývající kusy v chovu budou v souladu s legislativou utraceny. Kolem ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření. Jedná se o 34. letošní ohnisko ptačí chřipky v České republice.
9. 4. 2021
Další ohnisko ptačí chřipky se nachází malochovu v obci Hodyně v okrese Beroun ve Středočeském kraji. Chovatel oznámil úhyn 10 slepic, 1 kohouta a 1 kachny domácí. V chovu bylo celkem 40 slepic a 18 kachen domácích. Veterinární inspektoři na místě provedli šetření, odebrali vzorky a nařídili chovateli předběžná opatření s cílem zabránit šíření nákazy. Následně laboratorní vyšetření ve Stáním veterinárním ústavu potvrdilo u uhynulých kusů virus ptačí chřipky. Zbývající drůbež v chovu bude v souladu s legislativou utracena.
Kolem ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření. Jedná se o 33. letošní ohnisko ptačí chřipky v České republice.
8. 4. 2021
32. letošní ohnisko ptačí chřipky v České republice se nachází v malochovu slepic v obci Polerady na Mostecku v Ústeckém kraji. Chovatel nahlásil úhyn čtyř z pěti chovaných kusů drůbeže. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku subtypu H5N8. Zbývající kus bude utracen. Krajské veterinární správa vymezí kolem ohniska tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech vyhlásí mimořádná veterinární opatření.
7. 4. 2021
Byla potvrzena tři nová ohniska ptačí chřipky. První z nich se nachází v chovu pekingských kachen ve Starém Bydžově v Královéhradeckém kraji. Jedná se o chov společnosti Perena (10. pozitivně testovaný chov kachen téhož chovatele). V chovu se nachází více než 9000 kachen. Z důvodu významného poklesu snášky, byly v chovu provedeny odběry vzorků (výtěry). Vyšetření v Národní referenční laboratoři ve Státním veterinárním ústavu Praha potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5N8.
Zbývající dvě nová ohniska se nacházejí v malochovech. První z nich v obci Třebotov v okrese Praha-západ ve Středočeském kraji. Chovatel nahlásil úhyn devíti z 14 chovaných nosnic, které se mohly dostat do kontaktu s volně žijícími ptáky z nedalekých rybníků. Ptačí chřipka byla potvrzena také v drobnochovu nosnic a kachen v obci Vysočany na Tachovskou. Také zde uhynula většina z 11 chovaných kusů drůbeže – nosnic a kachen. Také v obou výše zmíněných malochovech se jedná o ptačí chřipky subtypu H5N8. Zbývající drůbež ve všech třech chovech bude v souladu s legislativou utracena. Příslušné krajské veterinární správy vymezí tříkilometrová ochranná pásma a pásma dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech vyhlásí mimořádná veterinární opatření.
Dosud bylo letos v České republice letos potvrzeno 31 ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže či u ptáků chovaných v zajetí. V 19 případech byla nákaza potvrzena u nalezených volně žijících ptáků.
4. 4. 2021
Dvacáté osmé ohnisko ptačí chřipky bylo potvrzeno v obci Razice v okrese Teplice v Ústeckém kraji. Chovatel nahlásil krajské veterinární správě úhyn labutě, dvou pštrosů a páva. Celkem se v chovu nacházeli 4 pštrosi, 5 pávů, 2 labutě, 3 husy a 1 kachna. Jedná se o zájmový chov zvířat a ptáků. V hospodářství se nalézá několik uměle vytvořených rybníčků s krmítky, kde probíhá hromadné krmení vodní drůbeže domácí spolu s volně žijícími ptáky. Všechna drůbež je krmena a chována dohromady. Veterinární inspektoři v místě provedli šetření, odebrali vzorky a nařídili chovateli předběžná opatření s cílem zabránit šíření nákazy.
Následně laboratorní vyšetření ve Stáním veterinárním ústavu Praha potvrdilo u uhynulých ptáků virus ptačí chřipky. Zbývající ptactvo v chovu bude v souladu s legislativou utraceno. Krajská veterinární správy vymezí tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření.
2. 4. 2021
Dvě nová ohniska ptačí chřipky byla potvrzena ve vesnici Loučky (součást obce Zátor) v Moravskoslezském kraji a v obci Dobřenice v Královéhradeckém kraji. Jedná se o ohniska a s pořadovým číslem 26 a 27. V malochovu v Loučkách u Zátoru došlo k úhynu 5 slepic z celkového počtu 15 a v drobnochovu v obci Dobřenice postupně uhynulo 10 slepic z 35. Veterinární inspektoři v obou místech provedli šetření, odebrali vzorky a nařídili chovateli předběžná opatření s cílem zabránit šíření nákazy.
Následně laboratorní vyšetření ve Stáním veterinárním ústavu potvrdila u uhynulých kusů virus ptačí chřipky. Zbývající drůbež v obou chovech bude v souladu s legislativou utracena. Krajské veterinární správy vymezí tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření.
30. 3. 2021
V České republice byla potvrzena další dvě ohniska ptačí chřipky v komerčních chovech drůbeže. Počet letošních ohnisek tak vzrostl na 25. První z dvou nových ohnisek se nachází v obci Kosičky v okrese Hradec Králové. V chovu se nachází 175 000 nosnic. Ve stejné obci byla v závěru minulého týdne potvrzena ptačí chřipka v komerčním chovu kachen jiného chovatele. Veterinární inspektoři prověřují, zda nedošlo k zavlečení nákazy z chovu kachen do chovu nosnic. Druhé nové ohnisko se nachází v Záhornici na Nymbursku ve Středočeském kraji. Jedná o chov 7500 kachen, které patří společnosti Perena, stejně jako osm již dříve zasažených chovů kachen.
26. 3. 2021
V průběhu dnešního odpoledne byla v České republice potvrzena další tři nová ohniska ptačí chřipky. Počet letošních ohnisek této nákazy v tuzemských chovech tak vzrostl na 23. Ve všech třech případech se jedná o komerční chovy kachen. Provozuje je stejná společnost, jako zasažené komerční chovy z minulého týdne. Konkrétně se jedná o chovy v obci Slibovice na Nymbursku ve Středočeském kraji, ve kterém se aktuálně nachází zhruba 8000 kusů kachen a dva chovy v Královéhradeckém kraji, konkrétně v obcích Kosičky a Luková v okrese Hradec Králové, ve kterých je více než 3000 kachen. U chovu ve Slibovicích informoval chovatel krajskou veterinární správu o výrazném poklesu snášky a také k úhynům kachen. Vzorky byly proto odeslány do Národní referenční laboratoře pro ptačí chřipku ve Státním veterinárním ústavu Praha, kde vyšetření potvrdilo aviární influenzu. Ve dvou chovech v Královehradeckém kraji byly v průběhu týdne provedeny kloakální a tracheální výtěry v rámci monitoringu, i zde dnes vyšetření v SVÚ Praha potvrdila ptačí chřipku. Zbývající kusy drůbeže ve všech třech chovech budou v souladu s legislativou v příštím týdnu utraceny. Okolo všech nových ohnisek budou vytyčena uzavřená pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření.
26. 3. 2021
Dvacáté ohnisko ptačí chřipky v ČR se nachází v malochovu drůbeže v obci Vysoké Veselí na Jičínsku v Královéhradeckém kraji. Chovatel nahlásil krajské veterinární správě postupný úhyn všech tří slepic, které se v chovu nacházely. Veterinární inspektoři provedli na místě šetření, odebrali vzorky a nařídili chovateli předběžná opatření s cílem zabránit šíření nákazy. Vyšetření v Národní referenční laboratoři pro ptačí chřipku ve Státním veterinárním ústavu Praha následně potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5N8. Stejně jako v předchozích případech bude okolo nového ohniska vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření.
25. 3. 2021
V České republice bylo potvrzeno ohnisko ptačí chřipky s pořadovým číslem 19. Ohnisko se nachází v malochovu drůbeže v Osadě Labíčko u Čelákovic v okrese Praha-východ ve Středočeském kraji. Chovatel nahlásil úhyn 11 slepic z celkového počtu cca 40 kusů. Inspektoři Státní veterinární správy na místě zahájili šetření, odebrali vzorky uhynulé drůbeže a zaslali je k vyšetření Státnímu veterinárnímu ústavu Praha. Laboratoř potvrdila u uhynulé drůbeže virus ptačí chřipky subtypu H5N8. Zbývající drůbež v chovu bude v souladu s legislativou utracena.
Stejně jako v předchozích případech bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření. V jejich rámci bude zejména omezen pohyb drůbeže do a z pásem a budou provedeny soupisy chovů drůbeže.
19. 3. 2021
Dnes odpoledne byla potvrzena podezření na výskyt ptačí chřipky také ve třech dalších hospodářstvích s rodičovskými chovy kachen patřících stejné společnosti jako předchozí dvě zasažené farmy. Jedná se o farmy Chudonice v Královéhradeckém kraji, kde se nachází zhruba 9000 kusů kachen, Vápno v Pardubickém kraji (3000 kusů) a Vinice ve Středočeském kraji (3000 kusů). Laboratorní vyšetření vyšetření také v těchto případech potvrdilo, že se jedná o subtyp ptačí chřipky H5N8. Rovněž v těchto případech bude zbývající drůbež v chovech utracena, budou vytyčena tříkilometrová ochranná pásma a desetikilometrová pásma dozoru a v nich budou nařízena mimořádná veterinární opatření.
19. 3. 2021
V Královéhradeckém kraji byla potvrzena dvě nová ohniska aviární influenzy (ptačí chřipky). Jedná se o komerční chovy v obci Dobřenice a Novém Bydžově – Zábědově, ve kterých se aktuálně nachází cca 40 tisíc kusů kachen. Jde o první komerční chovy, které byly letošní vlnou ptačí chřipky v České republice zasaženy. V chovech v posledních dnech došlo k výraznému poklesu snášky a ke zvýšeným úhynům kachen. Zbývající kusy budou v souladu s legislativou utraceny. Okolo obou ohnisek budou vytyčena uzavřená pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření. Tisková zpráva zde.
17. 3. 2021
Nové ohnisko ptačí chřipky H5N8 bylo potvrzeno v Blatné na Strakonicku v Jihočeském kraji. Jedná se o třinácté letošní ohnisko v ČR. Soukromý veterinární lékař nahlásil krajské veterinární správě informaci o úhynu slepic v neregistrovaném malochovu. Od víkendu uhynula více než třetina z celkem 36 chovaných kusů. V těsné blízkosti chovu se nachází rybník s volně žijícími kachnami, nelze vyloučit kontakt slepic s nimi. Laboratorní vyšetření dnes potvrdilo u uhynulých kusů virus ptačí chřipky subtypu H5N8. Zbývající drůbež v chovu bude v souladu s legislativou utracena. Krajská veterinární správa vymezí tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření.
15. 3. 2021
V České republice bylo potvrzeno dvanácté ohnisko ptačí chřipky, které se nachází v chovu drůbeže v obci Osvětimany ve Zlínském kraji. Chovatel nahlásil úhyn 12 ptáků z celkového počtu přes 400 kusů drůbeže (slepice, husy, kachny, krůty). Veterinární inspektoři Státní veterinární správy na místě zahájili šetření, odebrali vzorky uhynulé drůbeže a zaslali je k vyšetření Státnímu veterinárnímu ústavu Praha. Laboratoř potvrdila u uhynulé drůbeže virus ptačí chřipky subtypu H5N8. Zbývající drůbež v chovu byla v souladu s legislativou utracena. Stejně jako v předchozích případech bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření. V jejich rámci bude zejména omezen pohyb drůbeže do a z pásem a budou provedeny soupisy chovů drůbeže.
Vedle zmíněného chovu byla vysoce patogenní ptačí chřipka také potvrzena u volně žijících vodních ptáků na dalším místě České republiky. Konkrétně se jedná o uhynulou labuť, která byla nalezena na Stříbrném jezeře u Opavy.
10. 3. 2021
Jedenácté ohnisko ptačí chřipky v České republice se nachází v malochovu drůbeže v obci Počaply na Příbramsku. Chovatel nahlásil krajské veterinární správě úhyn osmi z celkem 25 slepic, v chovu se nacházelo ještě sedm kachen bez příznaků onemocnění. Veterinární inspektoři provedli na místě šetření, odebrali vzorky a nařídili chovateli předběžná opatření s cílem zabránit šíření nákazy. Vyšetření v Národní referenční laboratoři pro ptačí chřipku ve Státním veterinárním ústavu Praha dnes potvrdilo ptačí chřipku kmene H5N8. Zbývající drůbež v chovu bude utracena. Stejně jako v předchozích případech bude okolo nového ohniska vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření.
Virus ptačí chřipky byl dnes zároveň potvrzen u volně žijících vodních ptáků na dalších třech místech České republiky – dvou v Olomouckém a jednom ve Zlínském kraji. Podrobnosti k případům jsou k dispozici zde.
8. 3. 2021
V průběhu víkendu byla potvrzena dvě nová ohniska ptačí chřipky subtypu H5N8 v malochovech drůbeže ve dvou krajích ČR. Počet letošních ohnisek této nákazy v chovech v ČR tak vzrostl na deset. První nové ohnisko se nachází v malochovu drůbeže v obci Velké Hoštice na Opavsku v Moravskoslezském kraji. Chovatel nahlásil krajské veterinární správě úhyn zhruba poloviny z více než stovky kusů drůbeže (slepic, kohoutů, kuřat a pekingských kachen). Úřední veterinární lékaři SVS odebrali na místě vzorky a zaslali je k vyšetření do Národní referenční laboratoře pro ptačí chřipku ve Státním veterinárním ústavě Praha. Ta potvrdila ptačí chřipku subtypu H5N8. V neděli 7. 3. 2021 byly usmrceny zbývající kusy drůbeže.
Druhé ohnisko se nachází v malochovu slepic a hus v obci Březno u Mladé Boleslavi ve Středočeském kraji. Chovatel nahlásil postupné hynutí chované drůbeže. Laboratoř potvrdila u uhynulých kusů rovněž virus ptačí chřipky subtypu H5N8. Do 8. 3. 2021 uhynulo 21 z 22 kusů drůbeže. Poslední kus byl utracen.
Stejně jako v předchozích případech i okolo nových ohnisek bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření.
3. 3. 2021
Virus ptačí chřipky byl potvrzen u volně žijících vodních ptáků na pěti různých místech České republiky. Ve čtyřech případech se jedná o subtyp H5N8, který byl detekován u kachen divokých na Paseckém potoce ve Zlíně, dále pak u labutí na Jesenicku v Olomouckém kraji, v Praze na Císařské louce a v Žatci v Ústeckém kraji V jednom případě byl u nalezené uhynulé labutě zjištěn subtyp H5N5, konkrétně v Kvasicích na Kroměřížsku. Více informací k jednotlivým případům naleznete v příslušné rubrice na webu SVS.
1. 3. 2021
V České republice bylo potvrzeno osmé ohnisko ptačí chřipky, které se nachází v malochovu drůbeže v obci Hněvnice v Plzeňském kraji. Chovatel nahlásil úhyn šesti slepic z celkového počtu 51 kusů drůbeže. Veterinární inspektoři Státní veterinární správy na místě zahájili šetření, odebrali vzorky uhynulé drůbeže a zaslali je k vyšetření Státnímu veterinárnímu ústavu Praha. Laboratoř potvrdila u uhynulé drůbeže vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5N8. Zbývajících 45 kusů drůbeže v malochovu (slepice, kachny) bylo v souladu s legislativou utraceno. Stejně jako v předchozích případech bylo vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech byla vyhlášena mimořádná veterinární opatření. V jejich rámci bude zejména omezen pohyb drůbeže do a z pásem a budou provedeny soupisy chovů drůbeže.
26. 2. 2021
Sedmé letošní ohnisko ptačí chřipky v České republice se nachází v malochovu drůbeže v obci Rojice na Strakonicku. Chovatel nahlásil úhyn tří slepic, další drůbež v chovu vykazovala příznaky onemocnění. Veterinární inspektoři SVS na místě zahájili šetření a odebrali zde vzorky, které odeslali do Národní referenční laboratoře pro ptačí chřipku ve Státním veterinárním ústavu Praha k vyšetření. To potvrdilo nákazu vysoce patogenní ptačí chřipkou H5N8. Chov se nachází v areálu sádek a docházelo zde ke kontaktu drůbeže s volně žijícími kachnami divokými. Zbývajících 14 kusů drůbeže v malochovu (slepice, kohout, kachny pižmové) bylo dnes v souladu s legislativou usmrceno. Bylo vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech byla vyhlášena mimořádná veterinární opatření. V jejich rámci bude zejména omezen pohyb drůbeže do a z pásem a budou provedeny soupisy chovů drůbeže.
Nákaza vysoce patogenní ptačí chřipkou H5N8 byla potvrzena také u uhynulé labutě nalezené v obci Květnice v okrese Praha-východ ve Středočeském kraji.
23. 2. 2021
Virus ptačí chřipky H5N8 byl potvrzen u uhynulé labutě nalezené na Labi v Nymburce ve Středočeském kraji. Jedná se o letos sedmý případ této nákazy u volně žijících ptáků v ČR. Pět předchozích letošní pozitivních nálezů u volně žijícího ptactva pocházelo z Jihočeského kraje, jeden z Libereckého kraje.
19. 2. 2021
Národní referenční laboratoř pro ptačí chřipku ve Státním veterinárním ústavu Praha potvrdila letošní šesté ohnisko aviární influenzy v České republice, které se nachází v chovu drůbeže v Horní Cerekvi na Pelhřimovsku v Kraji Vysočina. Chovatel nahlásil na krizovou linku Státní veterinární správy úhyn cca 60 kusů drůbeže (především slepic a hus) během 24 hodin. Celkový počet drůbeže v chovu byl 300 kusů, jedná se o smíšený chov slepic, krůt, hus a kachen. Vyšetření uhynulých kusů dnes potvrdilo v chovu ptačí chřipku subtypu H5. Jak se nákaza do chovu dostala, je předmětem aktuálního šetření. Zbývající kusy drůbeže v novém ohnisku budou utraceny a jejich těla neškodně zlikvidována. Tak jako v předchozích případech i okolo tohoto ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů. V těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření. V rámci mimořádných veterinárních opatření bude zejména omezen pohyb drůbeže do a z pásem a budou provedeny soupisy chovů drůbeže.
16. 2. 2021
Virus vysoce patogenní ptačí chřipky H5N8 byl potvrzen u pěti uhynulých labutí nalezených u jezera Velký Písečák v Příšovicích v Libereckém kraji. Jedná se letos o šestý případ této nákazy u volně žijících ptáků v ČR. Až dosud pocházely všechny letošní pozitivní nálezy u volně žijícího ptactva z území Jihočeského kraje.
12. 2. 2021
Páté letošní ohnisko ptačí chřipky v České republice se nachází v malochovu slepic ve vesnici Bzí (části obce Letiny) poblíž Přeštic v Plzeňském kraji. Chovatelka ve čtvrtek v podvečer nahlásila na krizovou linku Státní veterinární správy úhyn několika slepic a jednoho kohouta. Při šetření na místě dnes veterinární inspektoři zjistili, že do dnešního rána došlo k úhynu celkem šesti z celkového počtu 21 kusů drůbeže, další kusy vykazovaly klinické příznaky nákazy. Vyšetření uhynulých kusů dnes potvrdilo v chovu ptačí chřipku H5N8. Jak se nákaza do chovu dostala je předmětem aktuálního šetření. Zbývající kusy drůbeže v novém ohnisku budou usmrceny a jejich těla neškodně zlikvidována. Tak jako v předchozích případech i okolo nového ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů. V těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření. V rámci mimořádných veterinárních opatření bude zejména omezen pohyb drůbeže do a z pásem a budou provedeny soupisy chovů drůbeže.
11. 2. 2021
Laboratorní vyšetření potvrdilo čtvrté letošní ohnisko ptačí chřipky v chovu drůbeže. Nové ohnisko se nachází v malochovu drůbeže v obci Katovice na Strakonicku v Jihočeském kraji. Obdobně jako v předchozích případech se drůbež v chovu pravděpodobně nakazila od volně žijících vodních ptáků. Více zde.
4. 2. 2021
Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha aktuálně potvrdilo aviární influenzu subtypu H5 na dalším místě v Jihočeském kraji. Nákaza byla prokázána u jedné labutě nalezené na řece Otavě ve Strakonicích. Ptačí chřipka byla již dříve detekována u volně žijících ptáků ve dvou lokalitách lokalitách na Písecku a na jednom místě poblíž Českých Budějovic.
4. 2. 2021
Státní veterinární správa k 15. únoru mění mimořádná veterinární opatření platná pro celou Českou republiku v souvislosti s výskytem ptačí chřipky na jejím území. Na základě odborného posouzení situace a diskuse s chovatelskými svazy od poloviny měsíce dochází ke zmírnění zákazu prodeje živé drůbeže a jejích přesunů z evidovaných do neevidovaných chovů. Prodej a přesuny budou možné, ale pouze za dodržení striktních pravidel biologické bezpečnosti. Až do výše uvedeného data je stále prodej živé drůbeže do neevidovaných chovů zcela zakázán.
3. 2. 2021
Třetí letošní ohnisko vysoce patogenní ptačí chřipky v ČR se nachází v malochovu drůbeže v obci Ronov nad Doubravou na Chrudimsku v Pardubickém kraji. Tak jako v předchozích letošních případech se jedná o subtyp H5N8. Podobně jako v případě předchozích dvou ohnisek v jižních a středních Čechách se slepice v chovu zřejmě nakazily od volně žijících vodních ptáků. Více zde.
2. 2. 2021
Potvrzeno druhé letošní ohnisko aviární influenzy v malochovu drůbeže v obci Podolí u Jankova na Benešovsku ve Středočeském kraji. Nákazu do chovu s velkou pravděpodobností zavlekly divoké kachny z blízkého rybníka. Více v tiskové zprávě.
26. 1. 2021
Vzhledem k novým případům ptačí chřipky u volně žijících vodních pták v různých lokalitách jižních Čech vyhlásila Státní veterinární správa mimořádná veterinární opatření s celorepublikovou platností. Nařízení se týkají zákazu chovu drůbeže ve volném výběhu v evidovaných chovech, přemísťování a prodeje živé drůbeže chovatelům a pořádání svodů drůbeže a ptactva. Cílem opatření je minimalizovat riziko zavlečení nákazy do chovů drůbeže a zamezení dalšího šíření nákazy. Tisková zpráva zde.
22. 1. 2021
V České republice byl po necelém roce potvrzen výskyt ptačí chřipky v chovu drůbeže. Vyšetření dnes nákazu potvrdilo v malochovu drůbeže v obci Dlouhá Lhota u Tábora v Jihočeském kraji. Nákazu do chovu s velkou pravděpodobností zavlekly divoké kachny z blízkého rybníka. Více informaci v tiskové zprávě.
21. 1. 2021
V České republice byl poprvé od roku 2017 potvrzen výskyt aviární influenzy neboli ptačí chřipky H5N8. Vyšetření nákazu potvrdilo u dvou uhynulých labutí nalezených na Zlivickém rybníku na Písecku. Subtyp H5N8 je nebezpečný pro ptáky, jeho přenos na člověka nebyl však dosud nikdy zaznamenán. Tisková zpráva zde.