CS / EN
31.10.2018

Rekordní odebírání týraných psů v Pardubickém kraji

Inspektoři Státní veterinární správy  (KVS pro Pardubický kraj) se v minulém týdnu zúčastnili spolu s policisty a zástupci obce s rozšířenou působností domovní prohlídky v rodinném domě v Mladějově na Moravě. Na základě stavu chovného prostředí a zdravotního stavu psů veterinární inspektoři okamžitě rozhodli o podání návrhu na umístění všech zvířat do zvláštní péče. Zástupci ORP na základě tohoto návrhu rozhodli přímo na místě o odebrání zvířat. Psi byli následně umístěni do několika útulků v okresech Svitavy a Ústí nad Orlicí, kde jim bude poskytnuta odpovídající péče, včetně péče veterinární.  Jednalo se o nejrozsáhlejší jednorázové odebírání psů na území Pardubického kraje v historii.

Část psů se nacházela ve zhoršeném výživném stavu. Zvířata byla zablešená, měla přerostlé drápy a část z nich měla nejrůznější zdravotní problémy (kašel, výtok z očí, kožní potíže.) Zvířata byla bojácná a defenzivně agresivní. Při kontrole chovného prostředí bylo zjištěno, že část psů se volně pohybovala po nemovitosti, část psů byla zavřená po jednom nebo několika v místnostech uzavřených dveřmi, jiní  psi byli v klecích, přepravkách nebo bednách po jednom až třech jedincích. Chovatelka uvedla, že je v klecích má trvale uzavřené, ven je nepouští, údajně aby se dále nemnožili. Někteří psi měli zhojené rány svědčící o předchozím vzájemném napadání.

Veškeré prostory v domu byly znečištěny psím trusem, který místy tvořil až deseticentimetrovou vrstvu. Prostředí bylo znečištěno také nejrůznějšími odpadky, domem se linul silný čpavkový zápach z rozkládajících se exkrementů. Všude bylo v důsledku toho také velké množství létajícího hmyzu.

Již na základě předchozí letošní kontroly provedené po obdrženém  podnětu ve stejném chovu podala KVS trestní oznámení pro podezření na spáchání trestného činu na Okresní státní zastupitelství. Chovatelé při první kontrole odmítli spolupracovat, pouze předvedli část psů před dům.  Zdravotní stav předvedení zvířat, na jehož základě bylo konstatováno porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání,  byl důvodem k výše popsaným krokům. Trestní oznámení podané KVS a následné vyšetřování případu orgány činnými v trestním řízení vedly k tomu, že soud umožnil domovní prohlídku, díky níž se podařilo zvířata ze zcela nevyhovujících podmínek odebrat.

 

 


 

Odkaz na původní článek