Podezřele uhynulí ptáci se už nemusejí vozit z konce Čech, Moravy či Slezska až do Prahy do Národní referenční laboratoře pro ptačí chřipku.
Jak Státní veterinární správa ČR avizovala, tak i učinila, od středy 22. 3. již mohou být vyšetřováni na ptačí chřipku ptáci ve Státním veterinárním ústavu Jihlava a od 27. 3. ve Státním veterinárním ústavu Olomouc. Toto opatření je praktické především proto, že se ušetří za cesty. Odborná pracoviště v Jihlavě i Olomouci jsou kromě Prahy na špičkové úrovni a je záruka, že výsledky odpovídají požadavkům a metodice OIE (Mezinárodního úřadu pro nákazy zvířat).
Pokud by v Jihlavě či Olomouci byl zjištěn v některém z vyšetřovaných případů virus ptačí chřipky, tak na národní úrovni by následoval vždy kontrolní (konfirmační) test ještě v Národní referenční laboratoři v SVÚ Praha.
Pro představu, jak vyšetřování probíhá: od letošního ledna do dnešního dne bylo vyšetřeno celkem 1 292 uhynulých ptáků. Z toho bylo 1 118 volně žijících, 2 exoti (papoušci) a 172 kusů drůbeže. Počty v posledním týdnu tolik nevzrostly, zdá se, že si lidé uvědomili, že opravdu není nutné hlásit a k vyšetření odesílat každého drozda, holuba či brkoslava.
Vyšetření si zaslouží ptáci, kteří náhle uhynou z podezřelé příčiny v počtu více než 5 kusů, u vodních ptáků pak i každý jedinec. Všichni nalezení uhynulí volně žijící ptáci v Evropě, u kterých byla prokázána ptačí chřipka, byly labutě, popřípadě kachny.