CS / EN
09.03.2004

Se psy to nemusí být jednoduché

V pase bude místo pro potvrzení povinných očkování a bude zde možné ověřit identitu zvířete. Navíc bude povinné zvíře opatřit tetováním nebo elektronickým čipem podle mezinárodních norem, a to ISO 11784 a ISO 11785. Pokud by zvíře bylo označeno čipem, který nesplňuje tyto normy, musel by mít chovatel s sebou čtečku tohoto čipu. Čipovat bude moci soukromý veterinární lékař, který bude též potvrzovat údaje v pasu, který bude z pověření státem určené autority i vydávat.

Toto vše se bude týkat pohybu v uzavřeném prostoru členských zemí EU. (Obdobný přístup jako k pohybu mezi členskými státy bude EU praktikovat na území Andorry, Islandu, Lichtenštejnska, Monaka, Norska, Švýcarska, San Marina a Vatikánu). Výjimkou je Velká Británie a Švédsko, kde zatím stále platí povinnost před vstupem předložit vyšetření krve zvířete na obsah protilátek, což potvrzuje účinnost vakcinace proti vzteklině. Vyšetření musí být provedeno v laboratoři schválené Evropskou unií. Bez tohoto vyšetření by muselo zůstat zvíře několik měsíců v karanténě.

Potud nic nového. V uplynulých dnech ale Evropská komise schválila seznam třetích, nečlenských zemí, které budou mít obdobný režim. Ovšem pozor! U nevyjmenovaných zemí platí, že ten, kdo vycestuje z členské země EU s dotyčným zvířetem i s pasem i s pochopitelně potvrzeným očkováním do třetí země a bude se vracet, musí na hranicích EU předložit výsledek laboratorního vyšetření na protilátky. Toto vyšetření musí být provedeno před výjezdem do třetí země. Pokud by toto vyšetření na protilátky proti vzteklině nebylo provedeno před výjezdem z území EU, muselo by být pak provedeno nejméně tři měsíce před datem návratu. To znamená, že by po tuto dobu nebylo umožněno zvířeti vrátit se.

Například, pojede-li někdo k moři do Černé hory nebo Bulharska autem se psem, bude muset při pohraničním odbavení při zpáteční cestě na slovinských či maďarských hranicích předložit vyšetření na protilátky u svého psa, i když bude mít z domova psa pochopitelně vakcinovaného.

Někomu se může zdát toto opatření příliš byrokratické, ale orgány EU se snaží eliminovat všechna zdravotní rizika, a je tomu tak i v případě smrtelně nebezpečné nemoci, jakou vzteklina je.

Na EU schváleném seznamu třetích zemí, do kterých a ze kterých je možné cestovat se psy, kočkami a fretkami bez nutnosti předkládat výsledky vyšetření na protilátky proti vzteklině jsou mimo jiné Chorvatsko, Kanada, USA, Japonsko, Nový Zéland, dále třeba i Bermudy, Barbados, Fidži, Holandské Antily, Kajmanské ostrovy, Mauritius, Nová Kaledonie, Francouzská Polynésie, či Singapur.

Úplný seznam bude veden na webových stránkách SVS ČR.

Odkaz na původní článek