CS / EN
27.10.2003

Sedm šílených krav na půl milionu

Výskyt BSE v evropských zemích kulminoval na přelomu let 1999 a 2000, od té doby začíná mírně klesat. Rizikových věkových kategorií ubývá, nicméně nacházejí se i případy mladších kusů, jako u nás 44 měsíční kráva z hospodářství v Lomnici nad Popelkou.

Dnes byl právě potvrzen tento sedmý případ BSE v ČR. Třetí konfirmační test provedli ve Státním veterinárním ústavu v Jihlavě. Nyní bude následovat vyšetření řady vrstevnic této krávy (samozřejmě až po utracení). Jejich počet se nyní stanovuje a vzhledem k tomu, že jde o mladší zvíře a v hospodářství byly všechny zde narozené kusy odchovávány v jednom teletníku, bude počet zřejmě vyšší než u šestého případu v hospodářství Záblatí na Prachaticku.

Samozřejmě že by Státní veterinární správa byla jedním z prvních, kdo by přivítal možnost testovat skot na BSE tak, aniž by musel přijít o život. Víme, že se zkoušejí různé metody, ale žádná zatím nedospěla tak daleko, aby byla akreditována jako průkazná a srovnatelná s dosud praktikovanými způsoby.

Je třeba si uvědomit, že jde nejen o zdraví lidí, ale přímo o lidské životy. Je dostatečně známo, že by závadný prion proniknuvší do potravního řetězce mohl způsobit u dětí a mladých lidí nevratné degenerativní změny v mozku, které vedou až ke smrti. To, že se takové případy udály zejména ve Velké Británii, kde bylo však zjištěno kolem 200 000 případů BSE, je dostatečným varováním pro celou Evropu.

Právě z těchto důvodů přijala EU opatření, která akceptuje i ČR, jejichž cílem je eliminovat nebezpečí proniknutí čehokoli závadného na strávníkův talíř. Mezi ně patří i utracení a vyšetření vrstevnic nemocného zvířete, protože právě mezi nimi by se mohl vyskytovat další případ BSE. Že se tomu tak u nás zatím nestalo, neznamená, že tomu tak nebude v budoucnu. Jedině takovýto přístup dává zákazníkům jistotu, že se nic závadného anebo potenciálně závadného nemůže na jejich talíř dostat.

Odkaz na původní článek