CS / EN
18.01.2007

Slintavka a kulhavka z Turecka by nás neměla ohrozit

Zkušenosti se SLAK – slintavkou a kulhavkou – ve Velké Británii před šesti lety jsou stálým varováním. Kdyby toto onemocnění skotu a vůbec všech přežvýkavců, ale i prasat, propuklo v evropských chovech, znamenalo by to velké potíže. Velké ztráty by způsobilo především omezení obchodu a zajisté i nutné utracení postižených chovů. Jedině tak je možné onemocnění lokalizovat a zlikvidovat.

Ve Velké Británii trvalo neúměrně dlouhou dobu, než byla přijata odpovídající opatření, což ve svém důsledku znamenalo ztráty více než 4 milionů kusů zvířat. Zdolání této nákazy zde stálo více než 360 milionů eur.

Tudíž je na místě na potenciální riziko zavlečení do EU upozornit. Výskyt slintavky a kulhavky letos Turecko počátkem ledna nahlásilo v oblasti okolo Edirne, tj. blízko řeckých hranic. Veterinární orgány již přijaly odpovídající opatření – uzavření postiženého území, zákaz přesunu vnímavých zvířat a likvidaci postižených.

Pro případné cestující do Turecka platí nejvyšší obezřetnost – vyhnout se postiženému regionu – a důsledně dodržovat zákaz dovozu potravin živočišného původu do EU, a to i potravin pro vlastní potřebu. Ostatně tento zákaz platí bez ohledu na to, zda v některé nečlenské zemi slintavka a kulhavka je anebo není. Na letištích celní orgány dodržování tohoto zákazu kontrolují.

V ČR byla naposledy slintavka a kulhavka diagnostikována v roce 1975. Od té doby nic. Díky veterinárním opatřením se naše republika zavlečení tomuto onemocnění ubránila i v případě, když se vyskytlo v naší bezprostřední blízkosti a i když tato nákaza vzplanula v roce 2001 na Britském souostroví.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Odkaz na původní článek