Ano, není to směšné, ale správné, že pizza či raviolli ze třetích zemí budou muset být doprovázeny veterinárním osvědčením. Jde totiž o potravinářské výrobky , které obsahují maso.
Dne 4. 5. 2007 bylo uveřejněno v úředním věstníku EU rozhodnutí Komise 2007/275/ES, o seznamech zvířat a produktů, na něž se vztahují kontroly na stanovištích hraniční kontroly podle směrnic Rady 91/496/ES a 97/78/ES. Kromě upřesnění stávajícího seznamu veterinárního zboží obsahuje tento právní předpis novinku, a to, že od 4. 6. 2007 budou podléhat veterinární kontrole při vstupu do EU také tzv. směsné produkty, které představují produkty obsahující suroviny jak živočišného, tak rostlinného původu.
V praxi to znamená, že v pohraničních veterinárních stanicích na vnějších hranicích EU budou kontrolovány i ty výrobky, které dosud nebyly, neboť zkušenosti ukázaly, že i relativně malé množství suroviny živočišného původu může ovlivnit zdravotní nezávadnost potraviny.
Budou tedy kontrolovány všechny směsné produkty obsahující jakékoliv množství zpracovaných masných výrobků, tedy i těstoviny nadívané masem, pečivo obsahující maso, omáčky a přípravky pro omáčky obsahující maso atd. Dále budou veterinární kontrole podléhat směsné produkty, u nichž nejméně polovinu hmoty představuje jakýkoli jediný zpracovaný produkt živočišného původu jiný než zpracovaný masný výrobek (mléčné výrobky, produkty rybolovu, vaječné výrobky, med atd.) a v případě, že bude tento zpracovaný produkt živočišného původu tvořit méně než polovinu hmoty, nemusí být složené produkty předloženy k veterinární kontrole za podmínky, že
- ,
- jsou skladovatelné při pokojové teplotě nebo v průběhu výroby jasně prošly úplným procesem vaření nebo tepelného ošetření v celé hmotě tak, že všechny syrové produkty byly denaturovány;
- jsou jasně označeny jako určené k lidské spotřebě;
- jsou bezpečně zabaleny;
- provází je obchodní doklad.
-
Směsné produkty podléhající veterinárním kontrolám musí být doprovázeny při dovozu do zemí EU příslušným veterinárním osvědčenímv závislosti na druhu obsaženého živočišného produktu (pro masné výrobky, mléčné výrobky, pro produkty rybolovu, vaječné výrobky atd.). Z toho dále vyplývá, že produkt dané kategorie musí pocházet ze schválené třetí země a ze schváleného výrobního závodu. Příslušné seznamy je možné si vyhledat
na www.svscr.cz – Obchodování s veterinárním zbožím.
,
,
,
,
Navíc mléčné výrobky obsažené v jakýchkoli směsných produktech, tedy i těch, které nepodléhají veterinární kontrole, smějí pocházet pouze ze schválených třetích zemí a musí být ošetřeny v souladu s rozhodnutím Komise 2004/438/ES.
Na produkty, které podléhají veterinární kontrole při vstupu na území EU se dále vztahují ustanovení veterinárního zákona a další právní normy. Důležité je i nařízení Komise (ES) č. 136/2004, kterým se stanoví postupy veterinárních kontrol produktů dovážených ze třetích zemí na stanovištích hraniční kontroly Společenství a v něm uveřejněný dokument „společný veterinární vstupní doklad“.
Přestože se někomu může zdát, že rozhodnutí Komise 2007/275/ES je až zbytečně podrobné či až „hnidopišské“, není tomu tak. Cílem zmíněného rozhodnutí Komise bylo podniknout další krok k zajištění a i možné kontrole zdravotní nezávadnosti potravin živočišného původu. Zmíněné výrobky se na našem trhu mohou objevit zřejmě nejčastěji tehdy, propustí-li je na intrakomunitární trh pohraniční veterinární stanice příslušné členské země EU na vnějších hranicích EU. My máme pouze jednu takovouto pohraniční veterinární stanici, a to na letišti v Praze Ruzyni.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR