Někdy by některé dozorové orgány mohly být zdánlivě ve při. Není tomu tak, i když cílem státních dozorových orgánů jsou někdy odlišné oblasti. Jde například Státní veterinární správu ČR, Českou inspekci životního prostředí, či Generální ředitelství cel.
Práce těchto dozorových orgánů se doplňuje i při kontrole dovozu živých zvířat, v současné době zejména ptáků na území České republiky, tudíž i na území EU. Tyto kontroly se provádějí na jediném vstupním místě ČR, na pohraniční veterinární stanici v Praze Ruzyni. Ta splňuje přísné limity EU a je odpovídajícím způsobem vybavena. Jsou zde místnosti pro provádění kontrol a jsou zde i místnosti vybavené pro dočasný pobyt zvířat, v případě ptáků jde pochopitelně o klece.
Kontrolu však provádí i celní orgány u tzv. „pets“, to znamená zvířat doprovázejících jejich majitele, a to především na ostatních mezinárodních letištích v ČR.
Pro dovoz individuální, i pro obchodování, platí přísné regule, například dovážená zvířata nesmějí být uvedena na seznamu CITES (obzvlášť chráněná zvířata), popřípadě musí být vybavena příslušnými potvrzeními o legálním způsobu nabytí a povolení k dovozu. Z hlediska veterinárního pak jde o hledisko ochrany zdraví lidí i zvířat, proto zvířata musejí mít příslušné veterinární osvědčení potvrzené veterinární autoritou země původu a pochopitelně nesmějí pocházet ze zemí, kde se vyskytla některá z obzvlášť nebezpečných nákaz, zejména pak z těch, na které byl z těchto důvodů uvalen Evropskou komisí zákaz.
Kromě zemí jihovýchodní Asie, kde se vyskytla aviární influenza (ptačí chřipka) se nyní nejnověji nesmí do ČR, a tudíž ani na území EU, propustit žádní ptáci z Ruské federace ani z Kazachstánu.