Podobně jako EU nepovoluje cestujícím ze třetích (nečlenských) zemí dovážet ani pro vlastní potřebu potraviny živočišného původu, činí tak i Rusko.
Do Ruska si tedy cestující nesmějí vzít párek, ani salám, řízek v chlebě, ale ani nic mléčného. Pravda, není to nové opatření, ale vzhledem k nákazové situaci ve světě ruské ministerstvo zemědělství a federální celní služba vydaly pokyny kontrolním orgánům na hranicích, aby přísně vymáhaly dodržování zákazu dovozu jakýchkoli zásilek živočišného původu, zejména v osobních a příručních zavazadlech, pokud nebyl povolen Hlavním veterinárním inspektorem Ruské federace. S těmi to fakty byla seznámena v uplynulých dnech Evropská komise.
Takováto opatření mají zabránit zavlečení jakékoli nákazy, zpravidla nákazy nebezpečné zvířatům. Ještě je v živé paměti jak byla ve Velké Británii zavlečena slintavka a kulhavka v roce 2001. Nelegální dovoz masa z Afriky a následné zkrmení zbytků prasatům způsobilo tehdy katastrofu za miliony.
Na českých mezinárodních letištích se kontroluje, zda cestující ze zemí mimo EU nevozí pro vlastní potřebu nějaké potraviny živočišného původu. Nyní se musejí na obdobnou praxi připravit i cestující do Ruské federace.
Toto opatření Ruské federace, které se odvolává na ruský veterinární zákon, se samozřejmě týká nepovolených, nelegálních dovozů, nikoli oficiálních komerčních dovozů potravin a surovin živočišného původu, které jsou vybaveny schválenými a patřičně potvrzenými certifikáty.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR