CS / EN
08.08.2019

SVS doporučuje nevozit vepřové maso a masné výrobky ze zemí s výskytem AMP z domácích porážek a z neznámých zdrojů

V souvislosti se zhoršující se situací šíření Afrického moru prasat (AMP) zejména ve střední a východní Evropě upozorňuje Státní veterinární správa (SVS) na riziko přenosu nákazy prostřednictvím masa a masných výrobků z vepřového masa z domácích porážek a z neznámých zdrojů. Především nový výskyt AMP na Slovensku a zhoršující se situace v dalších zemích – Maďarsko, Bulharsko či Polsko představuje pro ČR zvýšené nebezpečí zavlečení nákazy. Proto SVS varuje před transportem popsaných potravin pro vlastní spotřebu do ČR. AMP je přenosný pouze na prasata (domácí i divoká) a není přenosný na člověka, nicméně může mít vážné ekonomické dopady v chovech prasat.

Z hlediska ČR je velmi alarmující výskyt AMP na Slovensku. První pozitivní nález AMP u domácích prasat zde byl zaznamenán 24. 7., druhý pak 30. 7. V obou případech se jednalo o drobnochovy, přičemž lokality jsou od sebe vzdáleny asi 5 km, nachází se v okrese Trebišov a sousedí s oblastí Maďarska, ve které se vyskytuje AMP u prasat divokých. Další dva případy u domácích prasat se zjistily 6. 8. Opět se jedná o drobnochovy ve stejné oblasti (okres Trebišov), od prvních pozitivních případů jsou vzdáleny 7 – 11 km.

I přes přijímaná opatření se doposud nedaří AMP zlikvidovat v dalších členských státech EU, naopak dochází k jeho rozšiřování. Nejzávažnější situace je v Polsku, kde během roku 2018 a 2019 dochází k šíření nákazy do nových oblastí, dále pak v Rumunsku, kde je v současné době postiženo téměř celé území státu a rovněž v Bulharsku, kde během července došlo k výraznému nárůstu AMP v chovech domácích prasat včetně velkochovů s 20 – 40 tisíci chovanými prasaty.

 „Vzhledem k tomu že jedním z rizik šíření AMP je přenos nákazy prostřednictvím masa a masných výrobků z vepřového, chtěli bychom apelovat na české občany, aby se vyvarovali přivážení popsaných potravin pro vlastní spotřebu do ČR,“ sdělil ředitel veterinární sekce SVS Petr Šatrán.

V současnosti stále platí mimořádná veterinární opatření, která zakazují přivážení loveckých trofejí ze zemí zasažených AMP do ČR a rovněž neumožňují dovážení sena a slámy ze stejných zemí pro chovy prasat domácích. Dalším důležitým nástrojem při prevenci před zavlečením AMP je striktní dodržování zákazu zkrmování kuchyňských odpadů v chovech prasat domácích.

V současné době je hlášen výskyt AMP na Ukrajině a v 10 členských státech EU: Belgii, Bulharsku, Estonsku, Itálii (výskyt pouze na Sardinii), Litvě, Lotyšsku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Slovensku.

Více aktuálních informací k AMP naleznete zde: https://www.svscr.cz/zdravi-zvirat/africky-mor-prasat-amp/

 

Petr Vorlíček

tiskový mluvčí SVS

Odkaz na původní článek