Státní veterinární správa (SVS) vydala dnes mimořádná veterinární opatření s platností pro celou Českou republiku. Na jejich základě se všem uživatelům honiteb zakazuje používání přípravků proti parazitům u spárkaté zvěře. Výjimka ze zákazu může být po souhlasu příslušné krajské veterinární správy udělena na území obor a přezimovacích obůrek. V honitbách, kde jsou antiparazitika používána, je na několik týdnů znemožněna konzumace zvěřiny. To by negativně ovlivnilo lov divokých prasat.
V řadě honiteb po celém území ČR probíhá každoročně na základě výsledků předchozího vyšetření ve Státním veterinárním ústavu v průběhu února ošetřování spárkaté zvěře proti parazitům. Metodika kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace zakazuje v honitbě, kde byl použit antiparazitární přípravek pro spárkatou zvěř, používat po ochrannou lhůtu léčebného přípravku zvěřinu k lidské spotřebě. Výjimku představuje zvěřina, která je před uvedením ke spotřebě vyšetřena v akreditované laboratoři na cizorodé látky s negativním výsledkem.
Důvodem vydání zákazu je současná situace související s výskytem afrického moru prasat, v níž ministerstvo zemědělství i SVS považují za klíčové maximální zintenzivnění lovu černé zvěře na celém území ČR. Požadavek zákazu antiparazitární léčby vznesla v polovině ledna ve svém prohlášení také Českomoravská myslivecká jednota.
„Riziko požití antiparazitik černou zvěří a s tím spojeného ukládání reziduí léčivých látek ve zvěřině by na dobu až několika týdnů nejen znemožnilo její konzumaci a prodej, ale pravděpodobně také zastavilo v této lokalitě na uvedenou dobu lov divokých prasat, což není v současnosti ve veřejném zájmu,“ zdůvodnil vydání nařízení ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS