Státní veterinární správa (SVS) k dnešnímu dni zrušila takzvanou oblast s intenzivním odlovem prasat divokých podél hranic České republiky s Polskem, kde bylo lovcům vypláceno zástřelné za odlovené divočáky. Krok je reakcí na zásadní změnu nákazové situace a vymezení takzvaného pásma infekce okolo místa čerstvého výskytu afrického moru prasat (AMP) na Frýdlantsku. V úvodní fázi epidemie není vhodné v okolí výskytu nákazy intenzivně lovit, mohlo by totiž dojít k jejímu šíření do dalších oblastí.
Oblast s intenzivním odlovem byla vymezena v listopadu 2020 po jednání ústřední nákazové komise. Původně se nacházela v nejrizikovějších oblastech Libereckého a Ústeckého kraje, mezi Hřenskem a Harrachovem. Od začátku loňského prosince byla výrazně rozšířena a pokračovala dál podél česko-polské hranice na východ a zasahovala příhraniční oblasti Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Ve vnitrozemí vymezovaly oblast silnice pokračující od Liberce přes Železný Brod až po Frýdlant nad Ostravicí a hraniční přechod se Slovenskem Bílá – Klokočov. Komunikace vedou přes Trutnov, Rychnov nad Kněžnou, Žamberk, Hanušovice, Jeseník, Bruntál, Ostravu, Frýdek-Místek.
Za dobu existence oblasti s intenzivním odlovem ulovili myslivci přibližně 21 000 kusů a nálezci nahlásil nález 353 uhynulých kusů prasat divokých.
SVS v uplynulých dnech v reakci na výskyt AMP na území státu vymezila kolem místa nákazy takzvané pásmo infekce. V oblasti o výměře bezmála 200 km² nařídila SVS mimořádná veterinární opatření. V jejich rámci je mimo jiné zakázán lov zvěře a krmení prasat divokých. V této oblasti je také dočasně omezen pohyb obyvatelstva v přírodě. Ústřední nákazová komise v boji s AMP doporučila důsledné vyhledávání uhynulých kusů a jejich včasné odklízení, k čemuž jsou lovci motivováni zvýšeným nálezným 3000 Kč za kus. Ve zbytku ČR je tak jako doposud vypláceno základní nálezné ve výši 2000 Kč za kus.
Na území celé České republiky dlouhodobě platí nařízení intenzivního lovu prasat divokých všech věkových kategorií a je prováděn celoplošný monitoring výskytu nákazy u uhynulých divočáků.
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS