Teplotní výkyvy posledních dní zase nejsou s pohledem do minulosti ničím extra zvláštním. Podobné výkyvy byly zaznamenávány i v minulých staletích. Ostatně, pokud jde o volně žijící živočichy, ti se díky přirozené adaptabilitě dokáží vyrovnat s měnícími se teplotami docela dobře. S lidmi to je možná o něco horší a pokud jde o zvířata hospodářská, záleží na jejich chovatelích.
To znamená, že v období, kdy se náhle mění teploty od nuly do téměř plus dvaceti stupňů během několika dnů, musejí chovatelé hospodářských zvířat sledovat teploty ve stájích či chovných halách. Při zanedbání větrání může dojít k přehřátí prostředí a tudíž i k riziku úhynů. Zejména pokud jde o chovy drůbeže.
Se zvýšenou teplotou souvisí i zvýšení vlhkosti a z toho vyplývá i vyšší riziko plísňových onemocnění a respiračních infekcí.
V takovýchto dnech je také více hrozí problémy při výpadku elektrického proudu – to znamená výpadku klimatizace. Je na místě zkontrolovat náhradní zdroje, popřípadě zajistit vždy náhradní větrání.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR