CS / EN
18.06.2008

Tetování už „nefrčí“

I mnohé lidi by šlo podle tetování docela dobře identifikovat. Nicméně, zatímco leckteří lidé na tento způsob identifikace, či asi spíš „okrášlení“, nedají dopustit, u zvířat se od něj pomalu, ale jistě, upouští.

Používat tetování z důvodů nezaměnitelné identifikace například psů anebo plemenných zvířat, tu do ucha nebo do slabin, bylo obvyklé do doby, než se ukázalo jako mnohem šikovnější označení elektronickým čipem. Jeho aplikace je mnohem méně bolestivá, nemluvě o tom, že je snadno čitelný. Čip může obsahovat i více sdělení, než jednom číselný kód, který je u tetování mnohdy špatně čitelný a musí se v dokladech dohledat, co vlastně znamená. Podle čipu se dá identifikovat i majitel, jeho bydliště aj.

Proto je také podle evropské legislativy považováno tetování psů za rovnocenné označení čipem už jenom ještě čtyři roky. To znamená, že bude-li chtít někdo cestovat po EU se psem, ale i kočkou nebo fretkou s pasem, bude muset mít zvíře po červenci 2012 označené elektronickým čipem. Ten pak musí splňovat ISO normu 11784, popřípadě ISO normu 11785.

Dalo by se říci, že tato skutečnost je dostatečně známa, ale jelikož se pomalu blíží konec tetování, považujeme za vhodné na toto upozornit, zejména majitele mladých psů, aby svá zvířata ušetřili i možných zdravotních problémů s tetováním, a nechali je raději „očipovat“.

Určitě je ale dobré vědět i to, že některé země již nyní požadují při vstupu na své území, aby byli psi (kočky a fretky) označeni elektronickým čipem, V Evropě to je Velká Británie, Irsko, Malta a  Island. V Chorvatsku údajně tento kroku zvažují. Z dalších zemí, kam se smí „jenom s čipem“, lze zmínit například Jihoafrickou republiku, Austrálii, Nový Zéland nebo Japonsko.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Odkaz na původní článek