Praha 11. srpna 2015 – Pět kontrolních akcí provedených postupně od začátku roku Krajskou veterinární správou pro Královéhradecký kraj ve spolupráci s Celní správou České republiky na hraničních přechodech Královec a Náchod-Běloves ukázalo, že u více než třetiny zásilek nenahlásil příjemce příchod zboží, jak mu ukládá legislativa. Hlášení příchodu zboží dopředu je již od roku 2011 účinným nástrojem, který usnadňuje Státní veterinární správě (SVS) správné a rychlé vyhodnocení rizika a přesnější zacílení kontrol. Potvrdilo se, že společné kontrolní akce s celníky jsou velmi účinným a prospěšným nástrojem veterinárního dozoru.
Během pětice kontrolních akcí bylo postupně úředními veterinárními lékaři a celníky zkontrolováno celkem 87 zásilek živočišných produktů z Polska směřujících k příjemcům v České republice. Z toho ve 31 případech nebyl příchod zásilky nahlášen vůbec. Doklady doprovázející zboží byly kompletní, důvod k pozastavení žádné z nich nenastal. Mezi dováženými produkty převládalo maso v pořadí kuřecí, krůtí vepřové a hovězí. U jedné za zásilek se jednalo o sýry.
Za nedodržení nahlašovací povinnosti a další související delikty byly příslušnými krajskými veterinárními správami na základě místních šetření uděleny sankce. Například v případě Městské veterinární správy v Praze, do jejíhož teritoria směřovala podstatná část zásilek, přesáhly v součtu 100 000,- Kč.
SVS tímto apeluje na příjemce zásilek potravin živočišného původu a upozorňuje je, že navzdory zkrácení lhůty ze 48 hodin na 24 hodin předem, k němuž došlo od 1. srpna 2015, nahlašovací povinnost stále platí. Podrobnosti k problematice včetně odkazu na zjednodušený nahlašovací formulář (po přihlášení se automaticky vyplní některé požadované informace) lze nalézt mimo jiné v naší nedávné tiskové zprávě: http://eagri.cz/public/web/svs/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/x2015_od-1-srpna-se-zmeni-pravidla.html.
Od počátku roku ke konci července provedla SVS v místech určení zásilek živočišných produktů z jiných zemí zhruba 2 600 kontrol. U 4 % těchto kontrol byly zjištěny závady. Na každou nevyhovující kontrolu připadají průměrně 2 závady. Za toto období prošlo veterinárními kontrolami zhruba 31 000 tun živočišných produktů, přičemž 130 tun z nich bylo pozastaveno do odstranění závad, vráceno dodavateli nebo zlikvidováno. Zjišťované závady byly převážně administrativního charakteru, nicméně v několika případech byla zjištěna přítomnost patogenních salmonel, bakterie Listeria monocytogenes nebo těžkých kovů.
V rámci dozoru nad dodržováním platné legislativy nelze vyloučit, že se v budoucnu podobné kontrolní akce opět uskuteční. Prioritou Státní veterinární správy nadále zůstává kontrola zdravotní nezávadnosti potravin živočišného původu, s čímž tato akce bezpochyby souvisí.
Mgr. Petr Pejchal
Tiskový mluvčí SVS