Nečekané a přesto očekávatelné lednové mrazy by zkušeného chovatele hospodářských zvířat, ani zvířat domácích, neměly zaskočit.
Pro chovatele hospodářských zvířat to znamená věnovat pozornost pravidelné kontrole napájení a nenarušení krmení vlhkem či mrazem. Problémy mohou způsobit zamrzlé napáječky, mokrá píce i přemrzlé okopaniny, které se využívají ke krmení. Při tom je třeba si uvědomit i plemennou příslušnost zvířat, protože původní tzv. rustikální plemena skotu, koní a ovcí, jsou-li včas navykána na přírodní podmínky, mají schopnost se tomuto prostředí přizpůsobit. Naopak jedinci vyšlechtěných produkčních plemen mohou v zimě trpět i při nedostatečné péči ve stájích. V takových případech se zejména jedná o riziko nesprávného režimu větrání, podestýlaní a nekvalitního krmení ve spojení s působením chladu.
Chovatelům zájmových zvířat, zejména psů ve městech, je třeba připomenout, že je například při návratu z venčení třeba věnovat pozornost tlapkám. Především tam, kde se solí chodníky. Obdobné problémy se vyskytly i u domácích koček vracejících se z míst, kde bylo použito chemického posypu. Tlapky je třeba omýt vlažnou vodou a ošetřit čistou vazelínou nebo dětským olejíčkem. Provlhlým domácím mazlíčkům je třeba umožnit, aby se mohli osušit, aby jejich srst opět nabyla izolační schopnost.
Zkrátka po dvou teplých zimách je dobré si vzpomenout na to, že i zvířata trpí chladem a vlhkem.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR