CS / EN
10.03.2005

Účinnost vakcinace není prázdným pojmem

Některé země EU, například velká Británie, Irsko, Švédsko, či Malta, požadují při vstupu na své území po psech, kočkách a fretkách potvrzení o účinnosti vakcinace proti vzteklině; samozřejmě nikoli přímo po nich, ale po jejich majitelích, aby prokázali, že jejich zvířata jsou tzv. v imunitě.

Podle nových pravidel, která platí pro cestování se psy, kočkami a fretkami po EU od loňského října, musejí mít tato zvířata tzv. pas pro malá zvířata a musejí být označena tetováním nebo elektronickým čipem a musejí být očkována proti vzteklině. Některé země, ve kterých nebyla vzteklina nikdy zjištěna mohou požadovat a požadují před vstupem potvrzení o laboratorním vyšetření na protilátky proti vzteklině.

U nás toto vyšetření provádí Národní referenční laboratoř pro vzteklinu v Liberci. Je pro tuto činnost schválena Evropskou komisí od letošního února. Její šéf a mezinárodní odborník na vzteklinu, Oldřich Matouch, již má s vyšetřováním zajímavé zkušenosti. Potvrzuje totiž, že vyšetřování na protilátky proti vzteklině je účelným opatřením, dokazuje to totiž dosavadní praxe která odhalila jedno úskalí.

Několik majitelů totiž bylo zklamáno a muselo vycestovat bez svého čtyřnohého miláčka, když v jeho krvi bylo zjištěno málo protilátek. U mladých zvířat poprvé očkovaných nemusí jedna dávka očkovací látky navodit dostatečnou chráněnost a vytvořit tak požadovanou hladinu imunity. Zahraniční studie ukázaly, že 40 % mladých psů za 4 měsíce po jednorázovém očkování nemělo požadovanou hodnotu 0,5 IU protilátek v krvi.Takoví jedinci nejsou dostatečně chráněni a možnost infekce je zcela reálná. To dokazuje 3-6 % výskyt vztekliny u psů očkovaných jen jednou dávkou v některých asijských zemích s vysokým výskytem nákazy.

Odborníci doporučují shodně jediné řešení. Mladý pes by po prvním očkování měl být ještě jednou přeočkován. Prakticky by se mělo štěně očkovat proti vzteklině poprvé ve 3 měsících (jak stanoví zákon) a za 30 dní po první dávce očkování zopakovat. Vrchol hladiny protilátek se dosahuje zhruba za 21 dní po této druhé dávce. Další očkování se potom opakuje pravidelně vždy těsně před uplynutím jednoroční lhůty. Tím je zajištěna trvalá a celoživotní chráněnost organismu zvířete proti infekci vzteklinou.

Lze tedy shrnout asi tolik, že ač je v naší republice riziko nakažení vzteklinou minimální, neboť se u nás již tři roky vzteklina nevyskytla a byli jsme uznáni za zemi vztekliny prostou, mnohé evropské země na tom tak dobře nejsou. Proto je nanejvýš vhodné vakcinovat zvíře tak, aby hladina protilátek byla na odpovídající výši. A nejen proto, že to požadují v Británii, Irsku, Švédsku nebo na Maltě.

Odkaz na původní článek