V EU se stále pracuje na zdokonalování veterinární legislativy, některé myšlenky, například ty, které se týkají pohody zvířat, se těžko prosazují, nicméně v porovnání s mnoha zeměmi světa je vidět odlišný přístup.
Členské země EU tlačí na ostatní země, aby též přijaly v Unii přijaté standardy chovu, zejména chtějí-li na intrakomunitárním trhu uspět svou produkcí. Zde do hry vstupuje mimo jiné i Světová obchodní organizace (WTO), pro kterou je zase hlavním kritériem neomezování obchodu.
Ve světle těchto vztahů považuje Milan Malena, ústřední ředitel Státní veterinární správy 73. generální zasedání Mezinárodního úřadu pro nákazy zvířat (OIE), které se konalo na konci května v Paříži za průlomové, neboť došlo k výraznému posunu ve vztahu k welfare, a to ve světovém měřítku.
Došlo totiž k významnému hlasování o přijetí standardů, které se týkají pohody zvířat, neboli welfare – a rozhodnutí je přijmout většinou delegátů se stává závazným pro všech 167 členských zemí OIE. Standardy o kterých je řeč, se týkají transportu zvířat po souši i na moři a porážek jatečných zvířat a utrácení zvířat z důvodu ohrožení zdraví, přičemž připomínáme, že tyto standardy jsou součástí evropské i naší veterinární a příbuzné legislativy, tj. veterinárního zákona, zákona na ochranu zvířat proti týrání a příslušných vyhlášek.