Státní veterinární správa (SVS) v rámci plošného monitoringu na výskyt afrického moru prasat (AMP) od 2. října 2018 odebrala již více než 1000 vzorků vepřového masa, masa divokých prasat a tepelně dostatečně nezpracovaných produktů z nich. Laboratorně se zatím vyšetřilo přes 70 procent odebraných vzorků. V žádném z dosud vyšetřených vzorků nebyla přítomnost viru AMP zjištěna.
Veterinární inspektoři odebrali celkem k 21. říjnu 2018 na území celé ČR 1133 vzorků. Státní veterinární ústavy z toho již vyšetřily 809 vzorků. Všechna vyšetření skončila negativním výsledkem na přítomnost DNA viru AMP.
Monitoringem se v souladu s platnou s legislativou rozumí nediskriminační úřední kontroly v místech příjmu živočišných produktů ze zemí EU a třetích zemí. Při kontrolách jsou odebírány vzorky o minimální hmotnosti 200 g nebo v případě jednotlivě balených potravin, celá balení. Produkty, z nichž veterinární inspektoři odebírají vzorky, nejsou pozastavovány a provozovatel s nimi může volně nakládat.
Jak vyplývá z údajů evropského systému pro sledování výskytu nákaz zvířat (ADNS), jen za poslední měsíc přibylo v zemích EU a na Ukrajině 185 nových případů AMP u volně žijících prasat divokých (největší přírůstek v sousedním Polsku, v pobaltských zemích, ale také v Belgii). Dále přibývá také nových ohnisek v chovech domácích prasat, kterých přibylo o více než 70, v naprosté většině v Rumunsku.
Ministr zemědělství Miroslav Toman na jednání Rady ministrů zemědělství a rybářství EU v tomto týdnu v Lucemburku zopakoval, že ČR je v případě, že se nepodaří šíření AMP omezit, připravena zavést mimořádná veterinární opatření. Ta by byla zaměřena na zásilky vepřového masa a tepelně dostatečně nepracovaných produktů z něj původem ze zemí s výskytem AMP a to jak členských států, tak ze třetích zemí.
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS