Je to sice daleko od ČR, přesto si případy slintavky a kulhavky v Bulharsku zasluhují pozornost. O prvním pozitivním nálezu slintavky u zastřeleného divokého prasete informovala bulharská strana již 5. ledna.
Dne 9. ledna 2011 byla Evropská komise a následně ostatní členské státy, informovány o vzniku ohniska slintavky a kulhavky u hospodářských zvířat ve vesnici Kosti, nacházející se v okresu Carevo v regionu Burgas. (Státní veterinární správa ČR o slintavce a kulhavce v Bulharsku informovala 5. 1., viz tisková zpráva nawww.svscr.cz.)
Nákazovou situaci v Bulharsku v těchto dnech projednává na svém zasedání v Bruselu Stálý výbor pro zdraví zvířat a potravní řetězec. Ochranná opatření týkající se živých zvířat a živočišných produktů jsou obsažena v rozhodnutí Komise 2011/8/EU, a měla by být v platnosti minimálně do 28. února 2011.
Zásadními kroky bylo kolem ohniska (vesnice Kosti) vytýčit tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. Chovatelé zvířat v celé zemi byli upozorněni na dodržování přísných zásad biologické bezpečnosti v chovech. Dále byly zakázány trhy a svody zvířat v regionech Burgas, Varna, Šumen, Jambol, Sliven, Haškovo a Kardžali. Ve vesnicích nacházejících se v ochranném pásmu byly odebrány vzorky krve hospodářských zvířat. Pozitivní zvířata byla nalezena v chovech skotu, prasat, ovcí a koz. Jedná se o slintavku typu O. Zjištěná zvířata byla utracena.
Také v pásmu dozoru byly odebrány vzorky krve, i když klinické příznaky u zvířat nebyly zjištěny. Všechny vzorky krve, odebrané v pásmu dozoru a vyšetřené do 11. ledna 2011, byly negativní. Podaří-li se „udržet“ nákazu v ohnisku a tam ji zdolat, mohla by mimořádná veterinární opatření v ideálním případě skončit na konci února.
Pro Státní veterinární správu to znamená pečlivě sledovat nákazovou situaci v Bulharsku a je na místě i upozornit ty, kdo cestují do této země, aby se dotyčným regionům raději vyhnuli.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR