Na zanesení do městských pověstí by mohla aspirovat i některá varování související s veterinární oblastí, naštěstí dnes již většinou pozbyla aktuálnosti.
Když se v naší republice v roce 2001 objevily první případy nemoci šílených krav a byly utraceny první skupiny vrstevnic, nejméně tři roky se v médiích neúnavně objevovaly katastrofické úvahy, že EU usiluje o likvidaci našich chovů skotu. Hovořilo se o „vybíjení stád“, které by mohlo v konkurenčním boji v Evropě podstatně znevýhodnit naše chovatele. Hovořilo se o zlomyslných evropských úřednících tvořících veterinární legislativu, což by mohlo údajně nahrávat nadnárodním zájmům.
Skutečnost je však taková, že za šest let vyšetřování na BSE bylo u nás zjištěno 26 případů nemoci BSE a v souvislosti s tím byly z diagnostických důvodů utraceny necelé čtyři tisícovky kusů skotu. Ne, že by to bylo pro chovatele příjemné, ale s ohledem na počty skotu v ČR, které převyšují milion kusů, jsou necelé čtyři tisíce zanedbatelným množstvím.
Dnes si již naštěstí snad všichni uvědomili, že tyto veterinární preventivní kroky jsou přijímány pro bezpečnost spotřebitelů, a především zákazníků řeznictví.
S ohledem na to, že v loňském roce bylo zjištěno již podstatně méně případů BSE než v předchozích letech, tedy jen tři případy proti osmi, popřípadě sedmi případům v předchozích letech, se zdá, že i úvahy o nadměrném „vybíjení“ ztratily na atraktivitě.
Konečně i loňské přehnané obavy z onemocnění lidí ptačí chřipkou jsou nyní vnímány s jasnějším rozumem.
Je jasné, že jisté problémy existovaly a existovat budou i nadále, proto je zde státní veterinární dozor, který dokládá svou oprávněnost a funkčnost přijímanými opatřeními i publikovanými zjištěními.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR