Ve dnech 17. a 18. ledna 2006 se bude konat v Číně v Pekingu reprezentativní Mezinárodní konference k aviární a humánní influenze. Tuto konferenci spolu s čínskou vládou spolupořádá Evropská komise.
Jak je vidno, ptačí chřipka i rizika lidské chřipky a vše, co s tím souvisí, stále znepokojují světovou laickou i odbornou veřejnost. Volba místa konání na čínský Peking má svou logiku, protože v jihovýchodní Asii se stále ptačí chřipka vyskytuje a nezdá se, že by se ohniska dařila absolutně zlikvidovat.
Na mezinárodní konferenci v lednu bylo do Pekingu pozváno téměř sto zemí a pětadvacet mezinárodních organizací. Kromě premiéra hostitelské země se má účastnit i generální sekretář OSN, prezident Světové banky ale hlavně samozřejmě komisař Markos Kyprianu.
Na takovéto mezinárodní úrovni mají být diskutovány všechny aspekty případného rizika ptačí chřipky i lidské chřipky. Bude se jednat o možnosti finanční pomoci nejvíce postiženým a ohroženým zemím, které často patří mezi země neoplývající prostředky. Bude se diskutovat i o rizicích ptačí chřipky pro chovatele drůbeže a těch, kdo s drůbeží zacházejí a v neposlední řadě bude diskutováno i o ochranných opatřeních.
Jak v polovině prosince bylo v Bruselu konstatováno na setkání šéfů veterinárních správ členských zemí, je riziko přímého onemocnění ptačí chřipkou pro člověka malé, nicméně, nelze se na to spoléhat. Proto pozornost věnovaná problémům spojeným s ptačí chřipkou neutuchá.
Za Státní veterinární správu ČR lze říci, že vnímáme veškeré kroky, které mají za cíl přispět k ochraně chovů drůbeže i k ochraně zdraví lidí. V současné době je situace taková, že ČR žádné bezprostřední nebezpečí zavlečení ptačí chřipky nehrozí.