Na konci zimy nastává čas, kdy při pěkném počasí začnou včely netrpělivě očekávat jaro. Jsou na tom obdobně jako včelaři. Ti podle toho, jak včely reagují na oteplující se počasí, poznávají, v jaké jsou včelstva kondici.
V teplých předjarních dnech totiž včely poprvé vylétají se vykálet, proto není vhodné v blízkosti úlů sušit zejména světlé prádlo.
Včelaři poznají po sluchu, jak se včelstvo probouzí, podle čilosti včelek na česně pak, zda je vše v pořádku, zda včelstvo například náhodou nepřišlo o královnu. Sledují též, zda ještě mají do prvních květů včely co jíst.
V tomto období i včelaři zasílají tzv. měl z úlů na zdravotní vyšetření do laboratoří na vyšetření, zda včelstva jsou zdravá (měli tak učinit do 15. února). Mělí se rozumí ze dna úlu nametené odrolené části z plástů a popřípadě těla uhynulých včelek. Vyšetření provádí Výzkumný ústav včelařský v Dole u Libčic a státní veterinární ústavy.
Při této příležitosti připomínáme, že obecně lze považovat zdravotní stav českých včelstev za dobrý. Vyskytuje se v omezené míře varroáza a v ještě menší míře mor včelího plodu. Proti těmto nebezpečným onemocněním se postupuje razantním způsobem, aby se nemohla rozšířit a postihnout další včelstva.