Na Malé straně v Praze se za jednou vysokou zdí nachází místo, kde může unavený Pražan i turista spočinout a pokochat se majestátními státními pávy. Ano, je to ve Valdštejnské zahradě, a ti pávi samozřejmě nejsou tak úplně státní, i když se „stát“ o ně stará.
Před časem se objevilo upozornění, že s pávy ve Valdštejnské zahradě není možná všechno v pořádku. Opak je pravdou. Několikrát se o situaci přesvědčili na místě inspektoři z Městské veterinární správy Praha, kteří zahradu navštívili a chov pávů prověřili. Krásní ptáci mají možnost hřadovat na stromech, kde i nocují. To svědčí i o tom, že nemají přistřižená křídla a mohou si prakticky zvolit jiné prostředí. Kdyby ovšem chtěli. Zřejmě jsou spokojeni s klidem, který zde mají a i s krmením, které je sestavováno odborníkem z Pražské zoo. Krmení je opravdu luxusní.
Celkový pohled na zahradu: V habrovém bludišti se pase rodinka slípek zelenonohých. Pod fíkovníky se zrajícími plody odpočívá pávice s mláďaty. Vedle ponuré krápníkové stěny, ční do výše asi 12 m rozlehlá voliéra osázena jehličnany a listnáči s kameninovým napajedlem, kam trvale proudí voda. Je to domov rodinky výrů velkých, naší největší sovy. Pravidelně vyvádějí mláďata. Krmení je jim dováženo z Francie, mražení hlodavci. Umělé jezero s filtrovanou vodou osazené orobincem, vodními irisy a dalšími mokřadními rostlinami přilákalo k hnízdění z nedaleké Vltavy slípky zelenonohé. Uprostřed jezera je umělý ostrůvek s vodními fontánami, který si vybraly kachny březňačky z nedaleké náplavky k odpočinku. Na kraji ostrůvku je umístěna dřevěná lávka umožňující mláďatům vodních ptáků snadnější výstup z vody, přesto že tito ptáci jsou synantropní (tj. žijí v blízkosti člověka a využívají jím přetvořeného prostředí) a nejsou zahrnuti do chovného programu.Ve vodě se prohánějí barevní koi-kapři, zlatí jeseni a červení karasi. U dna jezera jsou vysazení sumci.
A zmiňovaní pávi? Jsou krmeni granulovanou směsí s krmnými doplňky, podle receptury ornitologa z Pražské zoo. U úkrytu, který je vybudovaný vedle teplovodu, kam se mohou schovat pávi před nepřízní počasí, a u skleníku jsou umístěny napáječky.
Bohužel tuto idylku ruší někteří neukáznění návštěvníci. Pávům by rádi vytrhli brka. Výrům nabízejí přes mříže zbytky smaženého řízku, salám apod. Pávům pohazují na upravené trávníky zbytky čerstvého pečiva. Rybám házejí kusy rohlíků i chleba v domnění, že bez jejich péče hlady pomřou. Takoví lidé se pak cítí uraženi, když je personál upozorní na nevhodnost takového chování. Vyskytli se i takoví jedinci, kteří ukradli mládě páva a hájili se tím, že v zahradě o ně není dostatečně pečováno.
Bohužel se vyskytli i takoví lidé, kteří aniž by se přesvědčili o realitě, na základě osobního „pozorování“ usoudili, že se o ptactvo v zahradě nikdo nestará. Náhodný pozorovatel může spatřit jak jednotlivé matky brání svá kuřata a ta cizí odeženou nebo štípnou. To je ale v chování zvířat obvyklé, podobně se chovají labutě i jiní živočiši.
Snad je možné shrnout, že odborníci (veterinární inspektoři Městské veterinární správy i ornitolog) i poučení laici shledali, že chov pávů je ve Valdštejnské zahradě v pořádku. Jistě by to potvrdil i Albrecht z Valdštejna.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR