Již více než rok platí vyhláška č. 192/2004 Sb., o ochraně zvířat při chovu, veřejném vystoupení nebo svodu. Co to znamená? To, že pořadatel různých akcí se zvířaty, například na jarmarcích, souboje rytířů na koních, předvádění psů a jejich výcviku, vystoupení cirkusů, hippodromy poníků, westernová vystoupení se zvířaty, vystoupení sokolníků či soutěže se zvířaty, je povinen postupovat podle Řádu ochrany zvířat při veřejném vystoupení nebo svodu zvířat, který musí být schválený Ústřední komisí pro ochranu zvířat (ÚKOZ, která má sídlo v budově Ministerstva zemědělství ČR).
Pak je pořadatel povinen schválený Řád podat spolu s žádostí o stanovení veterinárních podmínek krajské, popřípadě městské veterinární správě a vyžádat si povolení obce k pořádání svodu zvířat.
Proč Státní veterinární správa ČR vydává toto upozornění? Právě proto, že se zejména v letním období podobné akce se zvířaty pořádají. Pokud o akci se zvířaty není příslušná krajská veterinární správa informována, natož, nepožádal-li pořadatel o schválení a následně povolení, vystavuje se pořadatel riziku, že se dopustí neodborného zacházení se zvířaty a jeho konání může být přivolaným inspektorem státního veterinárního dozoru posouzeno jako týrání, popřípadě propagace týrání. To pak může znamenat i citelnou pokutu, pokud jde o právnickou osobu, může jít až o půl milionu korun.
Zajisté nelze předpokládat, že by pořadatelé úmyslně zvířata týrali, v naprosté většině případů je vše v pořádku, ale především z důvodů neznalosti může docházet ke zcela zbytečnému utrpení zvířat.