Ostatně je to volba docela jednoduchá, když je na trhu prakticky kapr jen z českých a moravských rybníků. Však jsou ryby z celkem 238 hospodářství v ČR oblíbené i na zahraničních trzích. Ročně se u nás vyprodukuje kolem 20 tisíc tun kapra, přičemž asi 9 tisíc tun jde na vývoz; a to nejčastěji do sousedních zemí EU, Německa a Rakouska.
Za poslední léta produkce i vývoz mírně stoupá, zatímco v roce 2000 bylo vyloveno 20 664 tun, v roce 2005 to bylo již 21 064 tun. Vyvezeno bylo v roce 2000 celkem 8 189 tun a v roce 2005 to bylo 9 300 tun.
Tradice českého rybníkářství sahá hluboko do středověku, aby v 15. až 17. století dosáhlo opravdu evropského věhlasu. Dnes je nejvíce hospodářství s rybami Jihočeském kraji, kde je jich celkem 58 a následuje kraj Vysočina s 54 hospodářstvími. Za nimi pak následují kraje Plzeňský a Středočeský, shodně s 21 hospodářstvími a další již s podstatně menšími počty.
K dnešnímu dni již prakticky, až na několik výjimek, výlovy skončily. Ve všech případech na výlovy dozíraly orgány státního veterinárního dozoru, a lze potvrdit, že není důvod mít obavy z ohrožení zdravotní nezávadnosti. Veterinární inspektoři dále pak kontrolují i způsob sádkování ryb, a budou se podílet posléze i na kontrole sezónního prodeje ryb.
Pokud jde o zdravotní stav chovaných ryb u nás, lze zodpovědně říci, že orgány státního veterinárního dozoru nezaznamenávají velkých problémů. Za posledních pět let se ročně z hospodářství odebírá zhruba kolem pětistovky vzorků a je zjištěno ročně v průměru kolem pěti případů onemocnění ryb. Nejčastěji jde o VHS (virovou hemorhagickou septikémii), IHN (infekční hematopoetickou nekrózu), a JVK ( jarní virémii kaprů). Jde o onemocnění, která neohrožují člověka, nicméně se v případě zjištění vůbec nesmějí dostat do tržní sítě. Bez veterinárního vyšetření se ostatně nemůže dostat do tržní sítě žádná surovina či potravina živočišného původu.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR