Samozřejmě nelze říci na sto procent, že pes s výcvikem nikoho nekousne, ale je to mnohem méně pravděpodobné, než u psa, který je již na první pohled nezvladatelný.
Dnes snad již každý dobře ví, že psa po dovršení tří měsíců musí nechat očkovat proti vzteklině, jak ukládá veterinární zákon, a i to, že je dobré nechat jej očkovat i proti celé řadě dalších možných onemocnění. Ale to, s čím by měl chovatel, či majitel začít, jakmile se mu štěně dostane do rukou, to je výchova. Každý však nemá dostatečné znalosti a nezná etologii psů, proto je dobré kontaktovat zkušeného chovatele či cvičitele, kteří s výchovou mohou pomoci.
Kdo nechce „znásilňovat psýchu“ zvířete, dopouští se z nevědomosti velké chyby. Pes je totiž zvířetem, které žije ve smečce a potřebuje šéfa. Ale sám také po šéfovství touží a o ně bojuje. Když mu majitel odmítá velet, stane se šéfem pes a člověk mu, když je pak opravdu potřeba, poručit nedokáže a nedokáže pak třeba ani zabránit tomu, že jeho pes někoho poraní.
Člověk, kterému se příčí někomu velet a zvíře ovládat, a přesto po zvířeti touží, nechť si pořídí třeba ptáčka v kleci, anebo kočku, která je osobností, cvičit se opravdu moc nenechá, ale je čistotná a soužití s ní přináší zase trochu jiné potěšení.
Ale i ten, kdo má málo vychovaného psa, může právě letní dovolené, kdy bude mít více času, využít k tomu, aby svého pejska trochu „vydrezíroval“. V této souvislosti možná stojí za zmínku zajímavá nabídka některých psích hotelů, že v době, kdy u nich majitelé na dovolenou umístí své mazlíky, mohou jim poskytnout základní výcvik. Možná to i svědčí o tom, že „nevychovaných“ psů je docela dost.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR